Авто-мото трки

ФИА и Ф1 развиваат нов стратешки план

Светската автомобилистичка асоцијација (ФИА) и Формула 1 издадоа соопштение поради тензиите во последните месеци. Постојат разлики меѓу двете организации. ...

Четири пилоти со нови погонски единици за ГН на Јапонија

Вкупно четворица возачи ќе учествуваат на викендот за Големата награда на Јапонија со нови мотори. Тоа се Серхио Перез, Луис Хамилтон, Естебан Окон и Јуки ...

Верстапен со најбрзо време на првиот тренинг во Сузука

Макс Верстапен беше најбрз на првиот слободен тренинг во Јапонија. Пилотот на Ред Бул Рејсинг го забележа најдобриот круг за 1:30.056 мин. Втор и трет во сесијата ...

Двојна победа за Ферари во Австралија, неуспех за Верстапен и Ред Бул

Карлос Саинц и Шарл Леклер направија двојна победа за Ферари на трката за ГН на Австралија, а Шпанецот го презеде водството во вториот круг и остана во водство до ...

Германски медиуми: Њуи веќе преговара со Ферари

Преговорите меѓу Адријан Њуи и Ферари се веќе во напредна фаза, пишуваат неколку медиуми во Германија, но во оваа фаза информациите остануваат во доменот на ...

Верстапен победи на трката за Големата награда на Саудиска Арабија

 Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, победи на вчерашната трка од Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на Саудиска Арабија. Второто место му ...

Леклер: Дефинитивно не очекувам повторување на проблемите со сопирачките овој викенд

Возачот на Ферари, Шарл Леклер се надева на стабилни перформанси на болидот за време на етапата од Формула 1 шампионатот во Саудиска Арабија. Минатиот викенд за ...

Почнува новата сезона во Формула 1

Со трката за Големата награда на Бахреин денеска на патеката Сахир ќе стартува новата сезона во Формула 1. Актуелниот светски првак Макс Ферстапен од Ред Бул ја ...

Верстапен покажа кој е шампион и ги освои квалификациите во Бахреин

Макс Верстапен ги потсети сите дека е светски шампион во Формула 1 со победата на првата квалификациска сесија за сезоната 2024, давајќи му право да стартува од ...

Ред Бул го претстави РБ20, болидот со кој ќе ги брани титулите во Формула 1

Тимот на Ред Бул официјално го претстави болидот РБ20, со кој ќе ги брани шампионските титули во Формула 1 во сезоната 2024 година. РБ20 ќе има тешка задача да го ...