Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Галопира бројот на заразени од Ковид 19, вакцина и лекови, каква превенција и лекување?


Интервјуа со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп, Костадин Богданов, поранешен член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и македонски застапник во Европскиот суд за човекови права и Тодор Стојчевски, директор на агенцијата за односи со јавност Chapter4 и докторант на факултетот за медиуми во Љубљана. ТВ колумна на универзитетскиот професор Трајче Стојанов.


Федерализација на економијата. Вработувања по етнички клуч во компаниите, ММФ со песимистички предвидувања - рецесијата ќе се продлабочува. Следува ребаланс на Буџетот и нови задолжувања. Дали новиот пакет антикризни мерки ќе биде доволен за санација на штетите кои компаниите ги трпат од пандемијата? Без попис нема држава. Дали идната година конечно ќе имаме јасна демографска слика колку граѓани живеат во Македонија? 

Ковид настава. Дигитализацијата е предизвик за ново време. 

Во Трилинг гостуваат: Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања, Кристијан Фидановски, докторант на „Оксфорд универзитетот“, Лиса Баута Шакири, магистар по правни науки, проф. Боро Јакимовски - продекан на ФИНКИ, Мишко Џидров - проректор на ГДУ и Мите Кузевски од порталот „Види вака“.


Има професии и личности кои стануваат прототип на вирусот. Тие се новите ликови за природната вакцина на ова драматично време. Договор за пријателство со непријателски мини. Што сака Софија, што не може Скопје? Ковид творештво од стихови до стрит култура.


Затишје пред бура - Кој ќе ја формира новата Влада? Квиз прашање за милион долари? Државата има пари до септември тврди Стопанската комора на Македонија. Какви ќе бидат последиците врз компаниите се одолговлече формирањето на Владата и пандемија со коронавирусот продолжи да се шири? Стела е првиот долгометражен филм за деца.
 
Трилинг со Горазд Чомовски и неговите соговорници Марко Трошановски од Институт за Демократија, Данела Арсовска, претседател на Сојузот на стопански комори и Стојан Вујичиќ, режисер на филмот Стела.

Кој ќе ја состави новата Влада СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ? Кој ќе биде премиер Заев, Мицкоски, Зибери? Ахмети им намигнува и на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на Левица Димитар Апасиев фактор на Обединување или политичко-партиско разнебитување? Следете Трилинг со Горазд Чомовски и неговите соговорници политикологот Митко Гаџовски, универзитетските професори Шпетим Латифи и Бранимир Јовановиќ. Антивладини демонстрации во Софија поради растечката корупција. Ќе падне ли владата на Борисов? Сликата од Софија за Трилинг ни ја пренесува директорот на новинската агенција БГНЕС Љубчо Нешков.


Во Трилинг со министерот за здравство Венко Филипче, д-р Андон Чибишев и Елвис Шаќири од „Ромалитико“. Македонија е италијанска Ломбардија на Балканот. Власта и опозицијата во клинч. Ковид 19 – по изборите и митинзите кој ќе биде заразен и лекуван? Кои се ризиците што треба да се совладаат? Драматични сомнежи - вирусот лебди и во воздух? СЗО не исклучува мобилизација на сите доктори – дали има комоција меѓу клиничарите? Заврши политичкото тестирање за пратеници на Ромите. Блокада на лицимерието и дискриминација - на 8 април Роми, другите денови цигани. Здрави и живи да ја избереме идната власт.


Некретивна кампања со милион идеи, но без важните приоритети на новото време, оценува Анѓелка Пеева-Лауренчич. Во Трилинг и блиц репортажа од „мртвиот “ премин Богородица - Евзони. Ги нема и Грците во казината и забарските ординации.


Александар Диневски вели дека нема спас од безбедносните папараци и овие македонските изборни и политички пресметки. Дали екс-претседателот се уплаши од големиот влог да го спасува Груевски со воена состојба на 27 април и упадот во Собранието? Проф. Вели Креци открива дека како член на Советот за безбедност не бил прашан како да се регира на институционалниот пуч во Собранието. Во Трилинг интервју и со потпредседатлот на СДСМ Коста Петров наш потпредседател кој е албанец.


Премиер Албанец е последниот блеф на безидејниот Ахмети. Лидерот на Алијансата оценува дека интегративците се нервозни поради падот на рејтингот и влијанието на ДУИ. Во Трилинг интервју со Димитар Апасиев, шеф на македонската Левица, чија идеологија е негација на досегашните политики и одлуки. Трилинг ја тестираше и веројатноста за голема коалиција или концентрациона влада, ако не може да избере политичка влада во парламентот.