Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Ќе има ли разврска на македонско-бугарската историска испреплетеност?


Нови македонски искушенија - бугарските уцени, но и предизвиците од светската пост-ковид рецесијата. Заев го раскинува братството со Борисов. Не е европски да му пишувате историја на друг народ. Зошто БАН и МАНУ ги замрзнаа контактите? Академик Таки Фити, поранешен претседател на МАНУ, Андреј Ковачев бугарски европратеник, Јордан Шишовски универзитетски професор, гости во Трилинг.

Тешко ли е да признаете дека имате бугарски корени. Едногласни софиски пораки. Пандемијата не стагнира. Задоцнети нарачки, но забрзано поставување на модуларни кампуси во болниците. 

Во Трилинг и за функционалноста и употребливоста на модуларните болници по завршувањето на пандемијата. И Трилинг ги бара одговорите на новите предизвици.


Може ли да замолкне македонската реч? Ако сме еден народ две држави како што тврди Софија. Зошто тогаш во Бугарија се преведуваат македонски литерати? Антиевропска и агресивна кампања за замрзување на македонскиот евроинтегративен пат. Во НАТО побратими, во ЕУ соперници. Кому одговара апатична и декуражена Македонија?
 
На овие и други прашања, вечерва со проф. Владимир Мартиновски писател бизнисменот Зоран Витанов и Магдалена Лембовска од Еуротинк. Сторија за успешна велешка компанија која од погон за шајќи прерасна во компанија со нови технологоја и промовира возила за чистење со водород.

Македонски-бугарски ринг. Премиерот Заев како да влезе во коцкарска игра-се или ништо. Какви може да бидат последиците од неговиот (не)промислен настап за бугарската новинарска агенција? 

(Не)Свесно ли го омаловажи претседателот Пендаровски со неговата констатација дека е помалку искусен политичар? Дали политиката ќе го отежни процесот преку научната аргументација да се разбијат историските табуа?

Во Трилинг гостуваат универзитетскиот професор и поранешен советник на премиерот Мерсел Биљали, писателот Раде Силјан, Златко Кујунџиски магистар по меѓународна политика.

Штипско Ново Село, на иста калдрма беа куќите на академик Михаило Апостолски и бугарскиот акаденик Тодор Павлов, сторија на Игор Стојанов.


Македонскиот претседател Стево Пендаровски гостин во новото издание на Трилинг. Во фокусот на јавност доминираат две теми македонско-бугарските односи по ветото од Софија на македонскиот пат кон ЕУ справувањето со Ковид 19 по воведувањето на кризна состојба.


Постковид време со нова генерација на умни и образовани. Првенец на генерација на медицинскиот факултет за своите лични и лекарски преокупации. Разговор со д-р Ева Палчевска која студии завршила со просек 9.91, се разговара за иднината на регионот со речник од балканската крчма. 

Дали Софија од главен промотор и подржувач на Македонија, соседот го насочува на слеп колосок, интервју со Илхан Ќучук, известувач за Македонија во ЕП во овие сто денови влада, како да продолжуваат неброени денови со коруптивни скандали. 

Сменета е Лидија Димова, но дали е доволно? До каде се постапките за Ден Дончев и сомневањата за „Рекет 3“ и информациите за вмешаност на потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири? 

Интервју со вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски - како земјата се справува со корупција и криминалот? 

Гостин во Трилинг Давид Оберхубер - директор на ГИЗ.


Во Трилинг, интервју со Марјан Ѓорчев, поранешниот македонски амбасадор во Бугарија и Никица Корубин, магистар по археологија. Ексклузивно за Трилинг разговараме со еден од најафирмираните бугарски новинари Георги Коритаров, автор и водител на емисијата „Слободна зона" и универзитетскиот професор и филолог, Николаи Палашев.

Трескавични контакти Берлин-Софија-Скопје. Македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот.

Одговор од Скопје - таквата реторика е глас од минатото. Дали Груевски се враќа во Скопје со античкото потекло на Македонците? Бугарски погледи кон македонизмот. Студии по македонски и албански. Како да се зборува и разбираме? Тв колумна на албанологот и професорот на УКИМ Ајтене Ќамили.


Карантин во Франција, шок во Германија. Словенија е пред колапс, Прага е блокирна од вирусот. Во Скопје исчекување. Пандемијата го нападна животот и го донесе стравот. Каде се греши - во превенцијата или лекувањето. Борба за сегашноста и размисли за иднината. Никој веќе не глуми. Животот е театар. Актерство е кога на умрениот му звони телефон.


Мане Јаковлевски - „Вмровски расцепи и игра на тронови. По Георгиевски, Груевски, Мицкоски, кој е следниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ? Арафат Муареми, директор на Управата за финансиска полиција. Мафијашки кланови. Кој е Капо ди тути капи? Гостиварчанката д-р Хатије Исмаили е најдобар доктор во Словенија.


Монолози кај историчарите - полемики меѓу политичарите. Софија и Скопје во клинч. Зошто се проблематизираат етничките белези? Една порта – два влеза за патриотизам и национализам. Кака да се сака државата? Интервју со директорот на бугарската новинска агенција Бгнес и социологот и универзитетски професор Иљо Трајковски македонскиот јазик не влегува на факултет?

Нема студенти, нема научен подмладок. Интервју со проф. Искра Пановска од Филолошкиот факултет во гардот под исарот напролет нов изборен мегдан на власта и опозицијата.

Кој ќе го замени Бочварски? Какви се шансите на Апасиев Левицата како парламентарно изненадување? Хроника од Штип.

Заврши синодот на цариградска патријаршија. Целосен молк за подгреаниот оптимизам дека Вартоломеј ќе го примени укаринското сцеанрио во признавањето на самостојноста на МПЦ во православниот свет. Уште во најавите стигна и сугестиите. Интегрирајте се прво дома. Што станува со судбината на црквата на Јован Вранишковски и дали македонските власти ќе ја реализираат одлуката на судот во Стразбур за нејзина легализација? Тв колумна на отец Давид Нинов од ПОА