Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Естрадна наместо вистинска борба на власта со корупцијата


Мијалков се врати. Каква драмулетка за македонската политика, судство и полиција. Дали со пресудата за екс-разузнавачот завршува агонија од масовното прислушување?

Како ќе се демонтира длабоката држава? Кој и како ги следел трагите на првото неуспешно бегство на Мијалков? Што порачуваат сојузниците?


Расте националистичката реторика што го запира добрососедскиот дијалог меѓу Софија и Скопје. Претседател на Уставен, на Врховен, на Управен, на Граганскиот суд. Дали е тоа моќ на Ахмети или Заев гради општество на еднакви можности? Биби влезе во нашите домови. Тв серија за анимација на најмалите. Како се живееше во семејството на Крсте и Стево Црвенковски?Трилинг репортажа - На пат за Кочани. Соговорниците на Трилинг отвораат и нови видогледи. Изборот е неделен, но дилемите се секојдневни.


Дали Каракачанов и Бугарија очекуваат да ја обезличат македонската партија ДПМНЕ без ВМРО Ќе успее ли пописот? Кој беше виновник за претходното фијаско од 2011? Колку Македонци живеат во државата? Ковид геостратегија - каде почнува заштитата и стартува поделба на штета на превенцијата.

Тв колумна на Анастас Вангели, доктор по општестевни науки и предавач на шангајскиот кампус на Анже во Франција.

Трилинг ви нуди тековни теми и повеќе лични ставови на соговорниците.


Дома розови очила - од  надвор абери за кoрпција, Сeверна Македонија е хибриден режим. Дали Софија и Скопје го попуштаат клинчот, како да се разговара со речник на исклучивост? Јавна соба за тајната неморалност  и на општеството. Зошто тактизираа обвинителството и МВР? Откраднати профили или берза за порнографија и понуди од ескорт дами? Како македонската концертна мелодика го пренесува  богатството на домашната музика? Рекапитулар за најпродавани книги во државата.

Трилин пред една година го промовираше будење на совеста од тандемот Ангеловска - Витошевик.


Интервју со Вилма Русковска шефица на Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција


Интервју со претседателот на Владата Зоран Заев. За приоритетите и стратешките правци на новиот американски претседател Џо Бајден, разговор за приоритетите со Љупчо Поповски новинар и колумнист на Независен и Дојче Веле.


Смена во Белата куќа. Како Бајден ќе ревитализира американската демократија и одржи клучно влијание во светската политика? Софија и Скопје, помеѓу смирени страсти и деликатни преговори. Водечки бугарски новинари за Трилинг, Бојко Василев и Љупчо Нешков. Клиентелизам, државн ресурси за приватни придобивки. Со што ќе се возиме? Време за зелена енергија и во автосообраќајот.


Судска екологија за посигурна правна држава. Големи ветувања или нова фарса? Хируршки рез за корумпираните и компромитирани судии и обвинители или конзервативна и долга терапија? Со аномалиите во македонското правосудство, за спрегата помеѓу судската и политичко-бизнис структурите стартува новата сезона на Трилинг. Долги преговори со ЕУ. Дали бугарската блокада ги поткопува македонските интегративни надежи?

Интервју со Дејан Ѓоршовски, поранешен специјален владин претставник во Брисел.


Во последното издание на Трилинг за оваа година интервју со академик Абдулменаф Беџети, оперскиот тенор Благој Нацоски, новинарот Сунаи Сабриоски.

Во Трилинг и децата од нашето маало Мите и Катерина Драгишевски, средношколците кои се појавија во документарецот „Образование надвор од мрежата“ на Види Вака, гости во последното издание за оваа година.