Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Дали ако Бугарите влезат во македонскиот Устав, Софија ќе ја крене блокадата за ЕУ?


Траор во Северна Македонија. Пожар во Тетово на 8 септември. Шумите во источна Македонија гореа во илинденските денови. Дали ова проклетство е казна и за неоговорноста, клиентелизмот и отсуство на правила?

Затворена унија - отворен Балкан. Колку сојузот Рама, Вучиќ и Заев е одмазништво кон Брисел и Софија? Македонската дипломатија 3 децении - од еквидистанца до големи билатерални  компромиси. Можевме ли похрабро и порано до решенија?


Три децении самостојност. Дваесет години Рамковен договор. НАТО е сојузник, но никако да стигнеме до ЕУ. Прво Република, потоа ФИРОМ, сега Северна, но секогаш Македонија. Петтиот претседател меѓу харизмата на Глигоров и безличноста на Иванов. Како ги оценува своите претходници? Која е алтернативата на ЕУ? Што иницира балканското трио со Шенген движењето и економското зајакнување? Дали Бугарија го стимулира или предизвикува Балканот и без неа?  Кога, како и под какви услови до договор со Софија? Прекројување на границите поради Косово. Дали оружје се трупа во новите касарни во регионот? Народот е крив за митото, службениците, а не Владата е виновна за корупцијата во високите ешалони на власта. Премиерот Заев ги  релативизира оценките на Вашингтон. Може ли претседателот да биде линк за помирување и национално обединување за стратешките интереси на државата? Сверна Македнија помеѓу демократските процеси, клиентелизмот и клептократијата. Судот им пресуди на организаторите за упадот  на 27 април, Трајковски, Јанкиески Ристовски осудени. Се враќа ли првана сигурност или селективноста и натаму е на сцена? Пеколно жешко, но во која фаза е Република Северна Македонија? 

ТВ интервју со претседателот Стево Пендаровски во последното издание на Трилинг за оваа сезона.


Зачестија трансплантациите на органи. Дали меѓу граѓани расте свеста за донорство? Кои се подолговечни оние луѓе кои добиваат орган од жив донор или од кадавер? Дали има трговија со органи? Зошто лекарите многу често сакаат да го заменат белиот мантил со костум и да запливаат во политички води? На овие на други прашања, интервју со д-р Сашо Дохчев директор на Урологија.

Дали најавената изградба на зимски туристички центар на Пониква е реалност или предизборен маркетинг?

Заминале во САД пред 25 година, денеска Станка Шемова е оперативен менаџер на престижниот Рокфелер универзитет, а нејзниот син асистент професор на универзитетот во Мичиген. Дарко Костовски, македонски пијанист кои ги плени срцата  на светската и домашна сцена со свој концерт на Охридско лето.


Логото 30 години македонска независност мета на критики. Партијата „Има таков народ“ ја доби поддршката од граѓаните на Бугарија. Но, дали шоуменот ќе успее да ја формира идната влада во Софија. Неколку соеви на ковид 19 во Македонија во моментов се присутни. Дали наесен следува нов бран? Во екот на пандемијата се извршија серија на трансплатации на срце и бубрези.


Брзозаразната мутација на ковид 19 пристигнува и во Македонија. Кои се новите правила на игра со делта вирусот? Дали ќе бидат потребни нови рестриктивни мерки. Ковид 19 ни ја поретемети душата. Можеме ли да се вратиме во старото нормално?

Хроника од Косово. Премиерот Курти со поддршка од граѓаните на Косово, но не  многу обожуван од меѓународната заедница.


По неа судството го нарекуваа Кацарска - правда, ги судеше мајсторите на криминалот и корупцијата, големите ѕверки од времето на Никола Груевски. Прво тв интервју со Добрила Кацарска, претседателката на Уставен суд за Трилинг.

Монодрама како восресение на новото драмско време. Интервју со Ѓорѓи Јолевски, добитник на Гран при наградата. За прв пат празни ковид кревети, Трилинг полн со нови соговорници и теми.


Уште од мали нозе го оставиле родителите и бил сместен во Домот без родители  „11 Октомври", a потоа најголем дел од детството го минал во СОС Детско село каде во изминатите 20 години биле згрижени 400 деца, сторија на Игор Стојанов.

Европското првенство за македонската фудбалска репрезентација заврши, разговор со универзитетски професор Иван Анастасовски. 

Дали по бугарското вето со локалните, можни се и предвремени парламентарни избори?

Кој ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Скопје?

Дали ВМРО-ДПМНЕ се препознава во пораките од американскиот претседател Бајден дека секој кој ќе работи на штета на Преспанскиот договор и Договорот со Бугарија ќе биде ставен на црна листа?

Како го доживува растечкиот рејтинг на екс-лидерот на партија Груевски? На овие и други прашања, интервју со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

Кој како грешки во дипломатскиот протокол? Зошто често се случуваат протоколарни гафови како овој со поставувањето погрешно знаме? Интервју на Марија Димишкова, со Лукреција Маљковиќ Атанасовска.


Што гледаат фоторепортерите? Гол, навивачи, судии и судири на терен и вон стадион? Што е најважно во фотографирањето? Рутина, позиционирање, инстинктот или понекогаш е потребна и среќа? Какви и кои фотографии се најпродавани? Дали професијата фоторепортер е во изумирање? На овие и други прашања одговара еден од најдобрите фоторепортерите Ѓорги Личовски чии готографии ги красат насловните страници на бројни македонски и странски медиуми.
 
Софија не дава зелено светло за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Борисов со порака до Заев Претседател Радев ве лаже. Дали со својата антимакедонска кампања го маргинализиран и ГЕРБ? Изборна платформа на ВМРО-ДПМНЕ. Кого ќе интегрира лидерот Мицкоски? Интервју со еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ и екс амбасадор Марјан Ѓорчев. 
 
Зачестени кадаверични трансплантација на срце, бубрези, коскена срж. Интервју на Марија Димишкова со директор на Кардиологија проф,. д-р Сашко Јовев кој е дел од тимот кои ги извршува оперативните зафати.

Подготвен е навивачкиот караван за Букурешт. Фанови кои ги сакаат спортот, навивањето и државата. Патот од Скопје за Брисел, не оди преку Софија. Внимателно и сталожено во преговорите со Бугарија. Мој град и моја држава како предизвик за идните генерации. Три во едно, фотограф, камерман и репортер.