Македонија Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Шкариќ: Предвремени парламентарни избори во Македонија не се потребни


Изминува мандатот на претседателот Ѓорѓе Иванов Кој ќе се всели во резиденцијата на Водно, се уште неизвесно. Дилемата најмалку е персонална. Се тестира идејата за избор на избор на коалиција меѓу Македонците и Албанците за идниот шеф на државата. Дали се неопходни и парламентарни избори? Кога Заев ке замине од Илинденска бр. 2? Првиот пасош на Република Северна Македонија на албански ќе го земе лидерот на СДСМ. Албанците во јазична експанзија. На овие и други прашања и дилеми разговор со Атанас Кировски главен и одговорен уредник на Телма, Огнен Јанески главен и одговорен уредник на тв24, Васко Попетревски автор и водител на емисијата 360 степени и Лирим Дулови од весникот Коха. Македонците си го девалвираат својот мајчин јазик. Интервју со д-р Борче Арсов од институтот за македонски јазик.


Признавањето на автокефалноста на МПЦ побрзо би се одвивала доколку биде надминат македонско-грчкиот спор околу разликите за името. Дали по името, во Атина ќе се деблокира и признавањето на македонската црква во светот на православието? Недела на македонски поделби. Зошто јазиците не се богатство од нашата традиција и новото цивилно општество?


Заев и Ципрас си играат шаховски меч, уставни промени во Скопје, ратификација на Договорот од Преспа во Атина. Една од најделикатните фази беше амнестијата за 27 април, дали со неа е замрзната правната држава? Во фазата на кандидирање или самопромоции за наследникот во претседателската резиденција во јавноста невообичаено многу жени. Има ли амбиент за консензуален кандидат за иден шеф на државата?


Политиката и натаму врши притисок врз судството. Амнестијата го урива скромниот авторитет на чуварите на правдата. Зошто на евросудијата и се затвораат вратите во Македонија? Македонија и наредната година во лавиринт на желбите и патилата. Интервју со Mирјана Лазарова Трајковска поранешен судија во Европскиот суд за човекови права. Дали долгогодишниот судија и поранешен претседател на ДИК би прифатила да биде претседателски кандидат? Дали со амнестијата и промените во кривичниот законик се врши упад во судството? Разговор со акад. Луан Старова и универзитетскиот професор Владимир Мартиновски.


Во Германија и САД, уставниот суд и други институции, не се лоцирани во метрополата. Македонија како мегалополис, интригантен проект на професорот од Американ колеџ, Марјан Бојаџиев. Дали Битола, Охрид, Штип, Тетово, Куманово можат да го намалат притисокот кон главниот град и владата? Има ли Македонија магистрали за да се живее во Велес, да се работи во Битола, од Тетово во Штип. За идејата на владата да се пресели и некои агенции, управи и судови, од центарот да се префлат кон предградијата на метрополата. 


Амнестијата ќе ја суспендира надеждта за правна држава. Кој и зошто мотивираше насилство и упад во Собранието? Тензии од последните бугарски националисти. Добронамерните за односот на Софија кон Македонија.


На Балканот премиерите стануваат дел од посттранзициската тајфа на криминалци и задкулисни бизнисмени. Санадер и Груевски се од истото буниште на алчни политичари. Професорот и кривичар од загребскиот универзитет за спрегите на старите и новите олигарси. Собранискиот пуч и неговите поттикнувачи. Нови апсења за да се стигне до инспираторите и организаторите. Зошто паѓа довербата на Катица Јанева? 


Како да се помириме со луѓето што направија зло? Дали помилувањето повторно ќе ја оживее селективната правда? Во времето на ВМРО-ДПМНЕ sваровски судството го функциоnираше според тефтертчето на Jанкулоска и желбите на Mијалков. Дали сега судство носи одлuки исклучиво по според докази или според лична проценка на одредени судии и по налог на власта? Бегството на Груевски како анамнеза на неспособните во македонската јавна и тајна полиција? Кои институции потфрлија за да се случи? Бегството на Груевски, или одредени центри на моќ го овозможија на екс премиер да да ја напушти земјата. Дали Груевски со логистичка поддршка од МВР и избега на правдата? Македонската црква во профитибилни бизниси. Дали нејзинот поглавар станува миленик и на оваа влада?


На почетокот од 19-тиот век голем иселенички бран од Македонија, дали по еден век современиот егзодус со нова социјална и демографска драма? Заминуваат и старо и младо, лекари, работници, инженери, монтери, ѕидари, програмери. На германскиот пазар на труд има недостиг од најмалку 1 милион работници. Објавуваме аларм за берзата на трудот, сега, за да не биде предоцна.