Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Како ќе се спојуваат минатото и иднината во македонско-грчките односи?


Стејт Департментот откри квинтетот од судии кои се бедем во одбраната на предходниот режим. Зошто претседателот на Врховниот суд останува недофатлив за советот на судии? Новите антикорупционери ќе распрашуваат како Вангеловски го купил моќниот мерцедес. Дали се тоа периферни симболи на моќта на делителите на правда? Со Караџовски и за дефинициите за сваровски или Кацарска или превара судство. Интервју на Горазд Чомовски со претседателот на судскиот совет Зоран Караџовски


Се подготвуваат измени во законот за обвинителство Какво решение за СЈО, како тоа да стане дел од редовното обвинителство. Дали по судските одлуки за 27ми алрил, можна е повторна амнестија?
Интервју со Вилма Русковска шеф на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Реформи во тајните полиции, домашни и странски разузнавачи учесници во собранискиот пуч, контраразузнавачи регрутирани од подземјето. Како да се направи прочистување на политичко - партискиот УБК? Од задоволство и еуфорија од формирањето на СЈО до револт од работата на специјалните обвинители, дали Катица Јанева ќе ја доживее истата судбина како романската обвинителка, Колеши? Како и со кого против криминалот во високите кругови?


СЈО не ги исполни очекувањата. Опозицијата бара нов државен обвинител. Генсекот на ВМРО-ДПМНЕ очекува претседателските избори да го регистрираат растечкото антивладино расположение тројцата ривали за шеф на државата за нивните приоритети и стратешките правци на надворешната политика говореа во серијата дијалози со Горазд Чомовски.


За прв пат македонско-албанска изборна коалиција, со заеднички претседателски кандидат. Заев и Ахмети го отвораат деблокираат патот и за заедничка кампања. Дали договорот за заеднички настап, го покрива скандалот со имунитетот? Дали лидерскиот компромис му пресуди на СЈО и битката со криминалот од периодот на владата на Груевски? Дали клиетализмот во актуелната власт ќе се покрие со логиката - ВМРО-ДПМНЕ го партизираше и клановски поврза јавниот сектор. Интервју со генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски.


Дали успехот на професор Силјановска ќе ја зајaкне и позицијата на Мицкоски или еден пораз ќе значи и заминување од неговата лидерска позиција? На овие и други прашања и дилеми интервју со Костадин Богданов, поранешен член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Политичкиот колорит кај Ромите станува нов пазар со владејачката коалиција. Кандидатури за шеф на државата, највисок по глава на жител. Интервју со Елвис Шаќири од „Ромалитико“. Лингвистите со политички оценки, но не замо за македонскиот јазик, разговараме со писателката, Билјана Црвенковска.


Како ќе се реализира политичкото и безбедносно прочистување кои подгреваат анти НАТО расположение? Добредојде за НАТО, довидување за името Република Македонија. Дали тоа ќе биде мотив за следниот претседателски судир? Можеа ли Црвенковски и Иванов да ги совладаат своите суети?


Завршил факултет како борба со лошото во животот, урбаното го привлекува, но градот го отфрла без работа, мотиви и надеж. Биографијата на Драган Стефановски како сторија за децата без родители. Дали постои домашна берза и странска мафија за посвојување на напуштените деца од Македонија. Дали се менува социјалната политика на гетоизација на генерациите што родителите ги заборавиле? Каков е психолошкиот шок за детето и идното семејство? Фактор магазин во потрага по ефектите од згрижување на децата без родители.


Предвремени парламентарни избори во моментов воопшто не и се потребни на Македонија,vоценува Светомир Шкариќ. Проценките на професорот по уставно право се дека многу тешко ќе се обезбеди потребниот цензус за претседателски избори. Интервју со проф. Шкариќ во кое тој зборува за промената на името, уставни измени, каков профил на кандидат за претседател и е потребен на Македонија.