Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Интервју Ерван Фуере: ЕУ ќе го изгуби кредибилитетот, а не владата, доколку РСМ не ги почне преговорите годинава


Северна Македонија по датум за преговори во Брисел. Тоа е последниот влог на Јункер и Хан. Заев во нивна прегратка. Неизвесноста продолжува - дали новата влада на Унијата ќе го сака проширувањето. Македонски колорит – националистички набој кај младите навивачите. Како возрасните и традициите ги негуваа различностите? Кој го поттикнува говорот на омраза?


Во неделата на европските избори и ден за Ммакедонија. Последниот извештај од Брисел нова надеж во Скопје. Корупцијата и непотизмот ја еродира и владата на Заев. На ред се министрите. Кога и дали премиерот ке се ослободи и од политичките и семејните династии, писателските и бизнис профитери? Кои ќе бидат новите амбасадори.? Прв предизвик за коахаботацијата помеѓу Пендаровски и Заев.


Заев и Ахмети во клинч. Прочистување или метла – краен ефект реконструкција на Влада и директорски смени. Дали е време за нов морален код за политичарите. Зошто оставки на министри во Австрија, Бугарија, Хрватска, само македонските политичари имуни на сопствена одговорност. Многу универзитети слаба понуда на квалитетни кадри.


Колку дипломатските пораки од европските метрополи ги отрезнува властите во Скопје? По серијата интервјуа со амбасадорите на Франција, Холандија и Германија, идентични погледи и од Рим. Повеќе реформи - помалку навивање. И Мицотакис како премиер ќе го почитува договорот Ципрас - Заев. Грчки универзитетски професор со проценка, најмалку една декада за влез во Европската Унија. Нови погледи за старите македонски амбиции, покана за прием во ЕУ.


Скопје со надежи, Берлин и Париз со стивнување на страстите за домашните политичари. Дали Македонија ќе се одлепи од Албанија и покарј големиот влог на Заев во Преспанскиот договор? Судството и корупцијата и натаму сериозно го еродираат опшеството. СЈО треба да ги заврши сите отворени процеси. Германскиот амбасадор и за повторното влегување на Вволксфаген на балканот. Кого ќе изберат? Ден по папата – различни народи има во Македонија и Бугарија. Кои се бенефитите од ватиканскиот челник – нов интерес за Македонија во светските кругови. Фактор магазин со Горазд Чомовски и неговиот неделен преглед.


Како се наближува гласањето за претседател на државата, така расте неизвеноста. Ќе се обезбедни ли потребниот цензус или вилата на Водно ќе остане празна? Преговорите со ЕУ најверојатно ќе бидат одложени за наесен. Влегува ли земјата во политичка криза и нови предвремени параламентани избори? Законот за СЈО, корупцијата и владеењето на правото остануваат најкритични области во кои Брисел засега се уште не гледа прогрес. Што порачаа холандскиот и францускиот амбасадор во гостување на фактор магазин?


Кои се причините за нискиот одзив во првиот претседателски круг, иселувањето, лошите владини политики или сосема нешто трето? Дали идната година ќе се спроведе пописот или ќе има ново пролонгирање? Можно ли е пропаѓање на претседателските избори? Примена пораката за сдмовците, дали од Груевски вирусот за корупцијата и криминалот ја зарази и оваа влада?

Интервју со Апостол Симовски директор на ДЗС.

 


Препораката за почеток на преговори најверојатно ќе биде одложена за наесен. Франција и натаму со резерви околу исполнетите. Законот за СЈО од круцијална важност и тоа како ќе протече изборниот ден за избор на претседател се од суштинска важност. Интервју со амбасадорот на Франција Кристијан Тимоние.


Холандија и понатаму со резерви околу македонските реформски процеси и добивањето на датум за почеток на преговорите со Европската Унија. СЈО мора да ја продолжи работата за она за што беше формирано. Политиката влезе низ прозорците во спалните. Зошто им робуваме на политичарите и нивните памфлети? Досадна кампања и резерви кон интегративните капацитети на тројцата претседателски кандидати.