Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Ќе биде ли Македонија мета на нови уцени пред или во време на почнатите преговори со Брисел?


Преговори во живо на телевизија 24 – новиот закон за јавно обвинителство на масата на отворено. Ќе има ли правда или ќе се вкорени неправдата – кој ги брани криминалците? Под закрила на политичките наметки до квалитетно решение – како ќе продолжат предметите на СЈО, како ќе продолжи „Рекет“.

Фронтмените на преговорачките тимови – Оливер Ристовски од СДСМ и Панче Тошковски од ВМРО-ДПМНЕ, универзитетскиот професор Беса Арифи и адвокатот Александар Тортевски во студиото на 24 Отворено.


Финансиски криминал, расипничко трошење, простени долгови, – што откриваат новите истраги на финансиската полиција? Обвинителствата со полни раце работа, ефекти слабо, ниска доверба за сработеното. Најде ли криминалот село без кучиња – или ке паѓаат и недопирливите?

Вечерва во 24 Отворено дебатираат директорот на финансиската полиција Aрафат Mуареми, претседателка на антикорупциската комисија Билјана Ивановска, Слаѓана Тасева од Транспаренси интернешенл и обвинителката Лидија Раичевиќ.


Што стои зад бугарскиот обид за проблематизирање на историјата?  Дали Бојко Борисов игра двојна игра? Моштите на Делчев во Скопје - како оставштина за македонското битие или за раздор меѓу Софија и Скопје? Зошто проблемот се роди пред одлуката на Европската Унија - колку има политика во историјата, а колку љубов меѓу соседите на Балканот?

Во 24 Отворено историчарите Драги Ѓорѓиев, Далибор Јовановски, Петар Колев од ГДУ и бугарскиот европратеник, Андреј Ковачев.


Две години по доаѓањето на Илинденска – датумот за преговори како вовед во нова политичка криза. Дали Заев се чувствува излажан од Европа – зошто оваа Влада брои ситно по сите отстапки што ги направи на меѓународен план? Средбата со Меркел како последен обид за помирување на Берлин и Скопје. За внатрешните и надворешни предизвици, економијата, правосудните и полициски реформи.

Младен Чадиковски и граѓаните Отворено со премиерот Заев, министрите Оливер Спасовски, Рената Дескоска и Роберт Поповски.


Во време кога Македонија е фокусирана на добивање датум за преговори со Европската Унија – Брисел се занимава со сопствените избори. Што тие донесоа и дали Македонија после овие резултати може да биде среќна? Иако генерално евроскептиците не победија, загрижуваат барем две точки – гласањето во Грција и гласањето во Франција. Од друга страна, Македонија е во трка и со самата себеси – на повидок е нова влада која треба да донесе промени во досегашниот начин на владеење. Дали ќе успее?

Вечерва гости на 24 Oтворено министерката за одбрана и заменик престедател на СДСМ, Радмила Шеќеринска, Александар Кржаловски од МЦМС, поранешниот амбасадор, Мухамед Халили и аналитичарот, Благојче Атанасовски.


Гости се Здравко Чолиќ, Вера Јанковиќ и Драган Б. Костиќ


Завршени политички процеси, што понатаму? Промена на менталитет на политички владеење? Најавената реконструкција, дали може да донесе сериозен пресврт во политиката на актуелната Влада? Дали реконструкцијата треба да донесе системска промена во кадровската политика и потпирање и врз непартиски/експертски кадри? Можно ли е тоа? Има ли доволно време за да се почувствуваат политички промени до следни парламентарни избори? Тезата Заев е добар, лоши се останатите околу него, како ја објаснуваме? Кои се тие ресори или министри и директори каде е евидентна потребата од промени? Како да не бидат само козметички? Критиките кон Владата, дали е тоа нов квалитет во донесената слобода? Демнат ли и какви опасности по демократијата?
 
Гости во 24 Отворено се Горан Михајловски, Билјана Секуловска, Един Растодер и Горан Теменугов.

Историска посета на папата Франциск на Скопје како да не можеше да мине без отровните стрели што беа упатени од претседателската палата на Водно. Сепак тие не ја минимизираат пораката што од овде беше испратена, со самото доаѓање на поглаварот на Римокатоличката црква. Македонија со трасиран пат кон развиениот свет со порака да престанат секојдневните политички делби кои ја урнисуваат суштината на републиката. Можеме ли да се издигнеме над нив? Избран е избран новиот престедател, а траекторијата на Северна Македонија се движи кон НАТО и Европската Унија.

Гости во 24 Отворено се: Александар Спасов, политички советник во штабот на сега веќе избраниот претседател Стево Пендаровски, Милка Смилевска, новинар на Алџезеира Балкан, аналитичарот Сефер Селими и Петар Богојески политичар.


Меѓу двата изборни кругови, Македонија го брка цензусот за претседателските избори. Кој е победник, а кој е губитник во првиот круг? Изгубените гласови од контото на СДСМ по две години на Илинденска како последна опомена за лидерот на партијата. Пораката од гласачите е пратена, но дали ќе стаса до сите до кои беше наменета? Премиерот Зоран Заев, гостин во 24 Отворено.