Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Дали треба да се прогласи вонредна состојба?


Децата, учениците, средношколците и студентите од утре нема да посетуваат настава. Прифатени се препораките на комисијата за заразни болести и сите градинки, училишта и факултети ќе бидат затворени 14 дена. За децата да бидат дома, платено отсуство и во државниот и во приватниот сектор ќе добие по еден родител на помали од десет години. Владата објави сет од вкупно 19 дополнителни мерки, се забрануваат сите јавни настани и собири со повеќе од илјада учесници, додека за помалите собири се предлага одложување. Спортските натпревари во следниот месец ќе се одржуваат без публика. Се забранува извоз на медицински средства и материјали, се препорачува мирување дома за постари и хронично болни граѓани и нивно избегнување на јавен транспорт. Забранети се сите автобуски и транспортни линии кон ризичните земји дефинирани од Светската здравствена организација.

На овие теми во 24 Отворено зборуваа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, др. Владимир Микиќ и Мицко Дудучки.


Дали партиите ќе понудат радикална промена на престојните предвремени парламентарни избори – колку и како ќе бидат застапени жените – идни пратенички? Има ли политиката страв од успешни жени? Дали министерките покажаа дека подобро делат правда, поквалитетно ги менаџираат јавните финансии, имаат стратегија во одбраната и поголем слух за социјалата? Дали освен пополнувањето „дупки“ во обврзувачката законска бројка, вистинската болка на македонското општество е што учеството на понежниот пол во политиката се гледа врз призмата на родова, етничка, партиска застапеност, а не по правилото - избор на професионалци. Зошто политичката кариера на жените речиси без исклучок е во сенката на партискиот лидер-маж.

Во 24 Отворено дебатираат: Санела Шкријељ, Лилјана Затуроска, Арта Биљали Зендели и Маја Морачанин.


Кога мечката игра во комшии, ќе влезе ли и во нашиот двор? Корона вирусот кој го исплаши светот се заканува на земјава и регионот. Во Хрватска регистриран првиот случај. Државата го подигна нивото на заштита и превенција. Здравствените власти смируваат – нема простор за паника. На штрек полицијата, армијата, центарот за управување со кризи. Како да се заштитиме од корона вирусот?

Во 24 Отворено дебатираат: Mинистерот за здравство Венко Филипче, лекари и претставници од Центарот за управување со кризи.


Власта маршира за правда, опозицијата во катарза на внатрешните поделби. Може ли во предвечерие на изборите - Заев да ги испорача ветувањата за правда? Mоже ли Мицкоски да прикаже поинаков пристап? Кој ќе ја добие битката за неопределените – тој ги добива изборите.

Во 24 Отворено со Драган Данев, ВМРО-ДПМНЕ, Мухамед Зекири, СДСМ, новинарите Сашо Ордановски и Предраг Димитровски.


Пратениците го играат последното танго во македонскиот парламент. Почна со големи надежи за воспоставување на правдата по 27 април, завршува во атмосфера на неказнивост и непринципиелни компромиси. Законот за јавно обвинителство – бомбите одат во историјата, а каде ќе одат криминалците? Има ли алтернатива за ликот на македонската правда?

Во 24 Oтворено со професорката и борец за правда, Мирјана Најчевска, екс-министерот, Михајло Маневски, адвокатката Сузана Јошевска и професорката Арта Биљали Зендели.


Избори или одложување? Законот за Јавно обвинителство во менгеме меѓу власта и опозицијата. Правдата никаде ја нема, кој ја бара, а која бега од неа. Се ризикува ли повторно евроатланската иднина на земјава?

Во 24 Отворено дебатираат членовите на работните групи на власта и опозицијата, Соња Мираковска од НСДП, Панче Тошковски од ВМРО-ДПМНЕ, Нора Исмајлоска од Независната пратеничка група и Слаѓана Тасева од Транспаренси интернешнл.


Јавна соба – слика и прилика на општество кое тоне во неморал. Малолетничка порнографија се шири на социјалните мрежи. Што ќе покаже истрагата на МВР и јавното обвинителство? Каде да се бара вината, пропуст во воспитувањето дома, во училиштата или институциите? како дозволивме улицата да ни ги земе децата?

Во 24 Отворено дебатираат: Драги Змијанац-Меѓеши, психологот Билјана Николовска, Калиа Димитрова од неформалната организација „Медуза“ и аналитичарот Љубомир Ѓурчевски.


Депонијата Дрисла во рацете на градот. Градските власти тврдат дека на Дрисла нема увезено опасен отпад. Собранието носи закон за забрана на увоз на отпад. Ќе ни се повтори ли бугарското сценарио. Што крие аферата, кои се вистинските загадувачи на Скопје?

Во 24 Отворено дебатираат: Градоначалникот Петре Шилегов, Ана Мазнева од министерството за животна средина, еко-активистите Антонио Јовановски и Баже Јосифовски.


Се исправа грешката на комунистичкиот режим направена кон лицата кои беа жртви на кодошите или лустрацијата се искористи за лов на неистомисленици, во пеколот на македонското политичко зреење? Во 24 отворено лустрирани и лустратори.

Дебатираат Томе Аџиев поранешниот прв човек на комисијата за лустрација, режисерот Владимир Милчин еден од обвинетите, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, Снежана Калевска Ванчева од СДСМ поранешниот разузнавач Александар Диневски.