Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Собранието пред блокада со илјадници амандмани


Додека Македонија се занимава со теми од широк национален интерес, некако странично изминува можеби најголемата банкарска афера во самостојна Македонија – пропаѓањето на Еуростандард банка.

Судот на барање на обвинителството го замрзна имотот и парите на поранешниот сопственик на банката Трифун Костовски, во отворената истрага за Еуростандард. Како се делеле кредити, зошто голем дел од нив биле без покритие? Дали станува збор за организиран криминал во кој ќе изгорат 60 милиони евра, пари на коминтенти и депоненти на банката?

Во 24 анализа на оваа тема дебатираме со сопственикот Трифун Коствски, поранешниот директор на банката Николче Петковски, претставник на штедачите на банката Љуљзим Селами и шефот на финансиската полиција Зрафат Муареми.


Пратениците ќе можат да работат онлајн, предвидуваат измените на собранискиот деловник, за власта решението ќе помогне да се функционира во корона криза, за опозицијата решението е неуставно.

Во Собранието влезе и буџетот, власта го промовира како предлог фокусиран на здравството и економијата за опозицијата е огрoмен и нереален.

Македонија секој ден брои десетици починати и илјадници заразени, а како власта се справува со коронавирусот?

Дебата во 24 анализа со пратениците Мартин Костовски од СДСМ и Бране Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ.


Со или без преговори нема бегање од реформи во правосудството. Прочистување, ревизија на случаи, отчетност за имотот на судиите - се' е на маса. Од каде треба да се почне? Колку случаи и зошто се чувале во фиока - дали во дел од нив има имиња на функционери? Преку Судски совет до судијка во Уставен - со кои аргументи нејзините колеги одлучија во еден глас за новата позиција на Добрила Кацарска? Дали Судскиот совет се деполитизираше и успеа да се одлепи од партиско-пријателските релации во фелата? Судења во време на Ковид - некои предмети се форсираат а други ќе чекаат подобри времиња.

Одговори на овие теми, од првиот човек на Судскиот совет - Киро Здравев.


46 000 луѓе од почетокот на пандемијата регистрирани како нови невработени. Скоро 16 000 луѓе добиле отказ од работа. Под притисок на здравствената криза. Тектонски поместувања на пазарот на труд. Илјадници медицински сестри и лекари официјално невработени. Од друга страна недостаток на здравствен кадар. Среде пандемиј, а додека зборуваме за штети и откази. Просечната нето плата зголемена за 7,7 %. Што го зголеми републичкиот просек? Преговори за прогласување на недела за неработен ден. Угостителите до власта - нема да чекаме да не затворите - сами ќе ставиме клучна на врата. Невработеноста се зголемува, дали даваат ефекти мерките за задржување на работните места? Кои професии и занимања се најмногу на удар на кризата? Што планираат угостителите? Какви се проценките на економистите? Што покажуваат анализите на работодавачите?

Во 24 анализа дебатираат Здравко Јосифовски, независна Комора на угостители, Лазар Јовевски универзитетски професор и Ангел Димитров, Организација на работодавачи.


Во вечерашното издание на 24 Анализа гостуваше министерката за култура, Ирена Стефоска. Ова ќе биде нејзино прво телевизиско интервју откако е стапена на функција и ќе разговараме за иднината на културата и на уметноста во услови на пандемијата, во текот на 2021 година.


Што бара Бугарија од Македонија за да ги почне преговорите со Унијата? Кои се националните црвени линии? Дали зад бугарската блокада се кријат и интереси на други држави? Каква треба да биде стратегијата на македонската диплиматија за понатаму?

Разговаравме со поранешниот амбасадор во НАТО и универзитетски професор Нано Ружин, и со професорот Благој Цонев кој е и автор на книгата „Македонија и Балканот: Либерален поглед на национализмот и идентитетите“.


Пациенти умираат во борба за воздух, семејства обвинуваат за медицинска негрижа, се поголем број на заболени бараат помош за да се лекуваат на приватни клиники, десетици пациенти дневно ја губат битката со вирусот во болниците во земјава. Македонија со најмногу починати во регионот. Колабира ли македонското јавно здравство, има ли системски пропуст во лекувањето на пациентите или само народот е виновен за состојбата? Што прават здравствените инспектори на терен? Како матичните лекари лекуваат пациенти? Каква е комуникацијата со инфектолозите и ковид - центрите? 

Во 24 анализа со директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат д-р Ирина Сотирова Бухова и претседателката на Здружението на приватни матични лекари, д-р Лилија Чолакова Дервишова.


Училишната година почна со задоцнување. Дали првото полугодие ќе заврши предвреме? Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара зимскиот распст да почне на 15 ти декември. Заразени со коронавирус и наставници и ученици. Дали се кажува вистината за состојбата во образованието? Нервозни родители, нервозни и наставници. Како ќе се оценуваат учениците? Дали оценките ќе бидат одраз на знаењето? Дел од учениците и натаму немаат услови да купат лаптоп - граѓани и фирми се мобилизраа преку донации. Дали потрфли државата? Годинава во застој инвестции во изградба на школи, студентски домови, спортски сали, што се планира догодина? За позицијата на наставниците, за револтот на родителите, за плановите на владата.

Одговори од министерката за образование Мила Царовска и првиот човек на СОНК Јаким Неделков.


Во екот на пандемијата, граѓаните во трка за вакцините за сезонскиот грип. Матичните на првиот фронт во очите на пациентите. Ситуацијата е сериозна и критична, а мерките се надградуваат постојано. Но, дали вродуваат со плод, имајќи ги предвид посочувањата на властите дека граѓаните не ја сфаќале сериозно коронакризата? Македонија е со највисоката стапка на смртност од КОВИД-19 во регионот, според бројот на жители. Медицинските работници не се имуни и бројките на заболени и кај нив растат.

Наш гостин за овие теми ни е д-р Ненад Лазаров.