Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Што носи новата европска методологија за преговори?


Се одборојува до распишување на изборите. Сегашниот паралментарен состав ги става последните потпис на предложените закони. Се исцртуваат контурите на партските програми – давачки, повисоки плати, пензии, третман на приватниот сектор. Што ќе се понуди во изборната 2020та? За власта предводена од СДСМ, клучен адут за успех. Растот на минималецот и повисоките плати во јавниот сектор, за опозицијата – клучен адут за неуспех. Враќањето на рамниот данок и неостварените капитални инвестиции. Каде е вистината? Што мислат и очекуваат граѓаните од економските политики, и како ги оценуваат досегашните.

Вечерва за економските успеси и неуспеси, аргументите ги соочуваат Марјан Петрески, унивезритетски професор, Трајко Славески универзитетски професор, член на извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ и Фатмир Битиќи, советник во владата и претсседател на комисијата за финансии на СДСМ.


Експертите го кажаа своето - политичарите се на потег. Ќе има ли Закон за јавно обвинителство кој ќе го гласаат и пратениците на Мицкоски и на Заев пред Собранието да се самораспушти? Утре нова средба за Законот за јавно обвинителство, ќе се појави ли ВМРО-ДПМНЕ? Подготвена ли е власта за отстапки? Вашингтон и Брисел го кажаа своето - ќе успеат ли политичарите предизборно да се откажат од партиските интереси?

Дебатираат членовите на работните групи на власта и опозицијата, Бојан Маричиќ, владин советник и главен технички преговарач со ЕУ и Панче Тошковски, адвокат и правен советник на Христијан Мицкоски.


Власта и опозицијата во Собранието се обединија околу законот за права на заедниците коинсе пкмалку од 20% Што носи новиот закон? Владата на Заев бомбастично го најавуваше проектот „Едно општество за сите“ За власта, планот се спроведува добро, за опозицијата проектот постои само во главата на власта. Кој повторно ја дели нацијата по сите основи? Дали сега наместо меѓуетнички, имаме поголеми тензии поради различни политички ставови?

Дебатираме со пратеници од власта и опозицијата Магдалена Манаскова од ВМРО-ДПМНЕ, Рубин Земун од партијата за општествен и економски напредок и претставник на Владата и Џелал Хоџик заменик директор на Агенцијата за остварување на правата на заедниците.


Дали вработените во јавниот сектор ќе бидат мета на партиско поткусурување во предизборието? Како и кој ќе ја заштити администрацијата од закани и уцени? ВМРО-ДПМНЕ со листа на партиски и роднински врботувања во власта. И СДСМ со листа на вработени блиски на опозицијата. Пред избори – стотици огласи за вработување. Поткуп или потреба од кадри во институциите? Што се случува во министерството за информатичко општество и администрација? Ресор изборно скорен по пржински концепт.

Аргументите ги соочуваат министерот Дамјан Манчевски од редовите на СДСМ и дополнителниот заменик министер Невенка Стаменковска Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ.


Позитивни рецензии од критичарите, овации од светскиот актерски џет сет и долги аплуази од публиката. Две номинации за Оскар за најдобар докуметарен филм и најдобар филм од неанглиско говорно подрачје. Ханиленд или „Медена земја“ ја вивнаа Македонија во аналите на светскиот филм. Како да го задржиме трендот на вистинска уметност.

Разговор со главниот лик од „Медена земја“, Атиџе Муратова, а во студиото дебатираме со Мони Дамевски, продуцент и филмските критичари Марина Костова и Игор Анѓелков.


Европските пораки за законот за јавно обвинителство ги подсети македонските политичари на обврските за правосудните реформи. Власта и опозицијата закопани во ровови, но каков закон и треба на државата. Останатите правосудни реформи се користат само како политички памфлети за добивање на поени, а потребите на граѓаните за право и правда ставени во втор план.
 
Дебатираме со поранешната судијка во стразбур Маргарита Цаца Николовска, универзитетскиот професор Александар Даштевски и адвокатот Александар Тортевски.

Предизборната кампања пред официјален почеток – ретокриката на политичките опоненти засилува, во економските Министерства состојбата врие. Невработеност, инвестиции, подобра живеачка, повеќе пари за компаниите – дали се оствари ветеното? Државата го одврза ќесето, финансиска инјекција за приватниот сектор – десетици милиони евра планирани за поддршка, дали парите завршија на вистинска адреса и дали кајмакот го собраа веќе успешните фирми? Изборната година ќе донесе нова епозица на апстиненција, бизнисот не може да земе здив од избори до избори. Со кои економски успеси ќе се фали власта, со кои економски неуспеси ќе критикува опозицијата?

Аргументите ги соочуваат Јован Деспотовски, директор на Фондот за иновации и Владимир Нелоски, ВМРО-ДПМНЕ.


Брисел од среде Скопје со јасна порака – Европа очекува актуелниот парламентарен состав да го изгласа Законот за јавно обвинителство Ќе смогнат ли сила пратениците да ги остават настрана партиските интереси предизборно? Кампањата во Собранието наголемо тече, блокади, обвинувања, тапкање во место народните избраници во лов на пратеничко место на лидерските листи. Надвор од него пак министрите и дополнителните заменици секојдневно со обвинувања и контраобвинувања. Партиските штабови пак пуштени на најјако, анкети, комбинаторики, калкулации, a не изостанува ниту албанскиот блок. Зијадин Села ќе мора да бира меѓу Билал Касами или Африм Гаши. Tројната коалиција уште не направена, се растури. Сите прогнозираат победа, но кој ќе ја однесе на 12-ти април, но и дали победникот ќе успее да направи Влада?

Во 24 Анализа партиска дебата меѓу пратениците и членови на највисоките партиски тела на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Костадинов и Дафина Стојановска и генералниот сектретар на Алијанса на Албанците и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.