Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Владата побара разрешување на Лидија Димова - правилен или популистички потег?


Каква е состојбата во македонското здравство после осум месеци интензивна борба со епидемијата? Болничките капацитети се полнат со пациенти. Искусен медицински кадар си оди од државните болници во приватното здравство. Ќе успеат ли новите мерки да спречат колапс на системот? Имаат ли здравствените власти стратегија во борбата против коронавирусот?

Во 24 анализа гостин е заменикот министер за здравство д-р Илир Хасани.


Угостителството повторно под закана за клуч, нови рестрикции - како ќе удрат по економијата: зголемени трошења, намалени приливи во Буџетот. Можеше ли да се ублажи вртоглавиот економски пад? Стотици милиони евра за кредити, грантови, платежни картички. Дали навреме и правилно државата ги насочи мерките за поддршка? Секојдневни пикови на бројот на новозаболени од Ковид 19, болниците се полнат, економијата под нова закана, доаѓа зима, а со неа и нова економска година. Kако ќе се преживее?

Во 24 Анализа дебатираа универзитетскиот професоr Трајко Славески, ВМРО-ДПМНЕ и Јован Деспотовски, директор на Фонд за иновации, СДСМ. Од самоизолација и вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи.


Прв заменик премиер - нова функција со реални надлежности или пак само шминка за задоволување на лични суети. Вети дека ќе работи за сите граѓани, а првата мерка што ја најави и ја крена јавноста на нозе е субвенционирање на приватни компании за вработување на припадници на етнички заедници. Тврди дека ќе го почитува Уставот и законите, а не гледа законска можност за оние кои седат дома и земаат плата, ако одбијат распоредување да претстанат да земаат плата. Довербата на Али Ахмети ја има, но му виси над глава недовербата на дел од партиските ветерани.

За бугарските закани и европските ветувања надвор, но и за очекувањата на граѓаните дома, 45 дена по изборот, интервју со првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците - Артан Груби.


Есенскиот бран дојде порано, Македонија бележи црни рекорди во корона пандемијата. Земјата има најголема смртност во регионот и е веднаш после првите дваесет најлоши резултати за смртноста од ковид 19 во цел свет. Каде е проблемот, дали здравствениот систем и државата се добро поставени за борба против пандемијата, се прават ли константно грешки во стратегијата?

Дебатираме со генералниот секретар на алијансата на албанците и екс министер за здравство Арбен Таравари и екс директорот на Здравстен дом Скопје Злате Мехмедовиќ.


Бугарско - македонските односи во најделикатна фаза. Следи блокада или политичко помирување под палката на Заев и Борисов? Дали бугарскиот меморандум ќе помине кај останатите земји членки или Брисел и Берлин ќе ги отфрлат апсурдните барања? Историчарите под притисок на политиката или на фактите и реалноста? Бугарија го има клучот на македонската европерспектива, но колку на Македонија и е потребна ЕУ, на сметка на губење на идентитетот?

Гости се поранешните амбасадори во Софија, Берлин и Вашингтон, Никола Тодорчевски, Ѓорги Филипов и Васко Наумовски.


Тргни-застани, тенко мнозинство, уште потенок кворум. Законодавниот дом главна арена за политичка доминација меѓу власта и опозицијата. Собранискиот спикер пак во клинч со антикорупционерите - колку  народни пари одат на апанажи? Дали Џафери откако не доби извинување од Ивановска ќе покрене постапка разрешување? Колку се неопходни цели 5 потпретседатели за да функционира законодавниот дом или пак само дополнително ќе се трошат парите на граѓаните за да се вдомат подобните?

Во 24 анализа со старо-новиот претседател на Собранието Талат Џафери.


Македонија е умерено подготвена за да ги почне преговорите за членство со Европската Унија. Тоа за владата е добра оценка, но забелешките кажуваат поинаква приказна. Широко распространетата корупција, потребни се реформи во судството и јавната администрација. Бугарија тврди дека е решена да не блокира на европскиот пат, се препречува ли уште една брана од соседите?

 

Дебата со министерот за надворешни работи Бујар Османи.


Зимата ни чука на врата, грејната сезона само што не почнала. Дали ќе се најде чаре за загадениот воздух? А депониите не бираат ниту годишно време, ниту место. Загадуваат постојано и се’ што може да биде загадено. 

Русино денеска повторно гори. Како да се справиме со ѓубриштето? Кој е виновен за дивите депонии? Државата или несовесните граѓани? Зошто казнената политика не вродува со плод?


Трошењата на државата надминуваат фантастични 4 милијарди евра. Рекордно најдлабока дупка во државната каса од 8,4 отсто. Пад на економијата за 4,4 проценти. Скроен е ребалансот на кризниот буџет. Дали граѓаните и фирмите треба мирно да спијат, барем до крајот на годинава? Ќе има ли пари за пензии, плати, социјални трансфери, за подршка и помош на приватниот сектор? Се стега ременот околку државните задолжувања. Со кои пари ќе се делат платежни картички, ќе се субвеницинираат плати во приватниот сектор, ќе се даваат грантови на ноќни клубови, туристички агенции, игротеки? Годинава завршува, на врата тропа новата. Со ризици за нов ковид 19 бран дали власта има резервен план за тешките денови кои демнат во 2021та? Аргументите ги соочуваат Крешник Бектешки министер за економија, Елми Азири Алијанса за Албанците и Димче Арсовски ВМРО-ДПМНЕ.