Емисии Емисии Емисии Македонија Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Дали Преспанскиот и Договорот со Бугарија ги поминаа тестовите на времето?


Во која насока се движат разговорите? До каде продолжува оваа размена на отровни стрели? Има ли судир во Владата за начинот на водење на преговорите? Георгиевски изнесе низа на солуции, дел беа прифатени на нож во јавноста? Значи ли ова дека притисокот е врз Македонија сега? На што сме спремни да отстапиме со БГ? Треба ли поинтензивно лобирање, Софија најмногу се налути на тоа што Македонија ја кодошела во Брисел? На кого може да се надеваме, оваа прва половина од годината полека ќе измине, останува ли Словенија заднински да ги турка работите. Влада на национален спас, блеф или вистинска потреба? Тенко мнозинство, колку е тешко за функционирање? Законот за лични карти, нема да се одрази на коалицијата, но покажува тешкотии во функционирањето? Не гледаме одговорност за бегството на Мијалков? Треба ли да има?

Интервју со Никола Димитров вицепремиерот за европски прашања.


Политичко поентирање или блеф? Премиерот Заев отвора врата за широка коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, но без Мицкоски на чело на опизцијата. Цунами од реакции. Коалициските партнери на Заев, Демократскиот сојуз и ЛДП велат - нема да играат на таква свадба. Широката коалиција ќе ги раздрма позициите на албанските партии и тие гласно против. ВМРО-ДПМНЕ го одби предлогот. Инцијативата за промени во ВМРО-ДПМНЕ гледа шанса за помирување. Дали широката влада е фикција или може да стане реалност? Заев тврди дека дава шанса за деблокада на блокираниот парламент, департизација на институции, одговорност на сите пред тешкиот и долг евро-интегративен пат. Политичките играчи ја отфрлаат идејата како неискрен предлог. Широка коалиција, за и против, треба или не? 

Дебатираа Алберт Муслиу аналитичар Илија Димовски ВМРО-ДПМНЕ, поарнешен пратеник Љубиша Николовски, новинар колумнист.


Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 164, Прилеп – 34, Куманово – 16, Кавадарци и Неготино – по 13, Тетово – 12, Гостивар – 10, Охрид – 9, Велес – 8, Гевгелија – 7, Штип – 6, Струмица, Струга и Кочани – по 5, Виница и Богданци – по 2, Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 681 оздравени пациенти од: Скопје – 271, Кавадарци – 85, Прилеп - 42, Охрид – 31, Неготино – 28, Тетово – 24, Куманово – 23, Велес – 22, Струмица – 18, Делчево – 17, Гевгелија – 14, Штип – 13, Валандово – 12, Крива Паланка – 11, Струга, Гостивар и Битола – по 10, Богданци – 7, Кичево – 5, Крушево и Свети Николе – по 4, Радовиш и Кратово – по 3, Дебар, Берово и Кочани – по 2, Ресен, Виница, Демир Капија и Македонски Брод - по 1.

Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (76,81г,79г,62г), по 2 пациенти од Прилеп (77г, 66г) и Крушево (55г,76г) и по 1 пациент од Штип (65г), Битола (85г) и Охрид (59г). Сите единаесет пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 1.562 тестови преку: ИЈЗ-566, ЦЈЗ Скопје-29, Авицена-0, Биотек-247, Жан Митрев (Филип Втори)-138, Систина-304, лабораторија Лаор–0, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-28, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 250, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 544.816 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.479, бројката на оздравени пациенти е 95.410, на починати е 3.206, а бројот на активни случаи изнесува 8.863.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 164, активни 4215

Куманово 16, активни 345

Прилеп 34, активни 690

Тетово 12, активни 259

Гостивар 10, активни 182

Штип 6, активни 109

Кавадарци 13, активни 496

Велес 8, активни 228

Битола, активни 208

Охрид 9, активни 440

Струмица 5, активни 177

Струга 5, активни 175

Кочани 5, активни 104

Кичево 1, активни 42

Неготино 13, активни 304

Гевгелија 7, активни 270

Свети Николе 1, активни 22

Крива Паланка 1, активни 118

Ресен, активни 61

Дебар, активни 16

Делчево 1, активни 50

Радовиш 1, активни 14

Берово, активни 29

Пробиштип, активни 34

Виница 2, активни 24

Валандово, активни 24

Крушево, активни 75

Богданци 2, активни 62

Кратово, активни 25

Демир Хисар, активни 23

Демир Капија, активни 31

Македонски Брод, активни 5

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево, активни 3

Дојран, активни 1


Заев има стабилно парламентарно мнозинство - но до кога? Дали победата е цврста или пирова? Заев вели дека триумфираше, Мицкоски го обвинува за византиство. Се комплицира ли политичката сцена од која зависат сите тешки теми - вакцини, попис, преговори со Бугарија, ЕУ?

Гости се: Дарко Каевски - СДСМ, Бојан Стојаноски - ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Пренџов - ГРОМ.


Помалите партии се одвојуваат од пратеничката група на СДСМ, фракции во ДУИ, нема кворум за седници, што се случува во Собранието. Почна пописот, почнаа и најавените проблеми. Ќе имаме ли конечно реално пребројување на населението. Предлозите на Љубчо Георгиевски одекнаа како бомба во јавноста, можат ли да бидат основа за компромис со Бугарија.

Разговаравме со еден од најискусните представници на политичката сцена, претседателот на НСДП, Тито Петковски.


1ви март власта го започна пописот. ВМРО-ДПМНЕ на спротивен фронт, операцијата за негово уривање со собирање граѓански потписи. Електрони од денеска се самопопишуваат нашинците во странство. Какво е расположението кај нашата дијспора, ќе го бојкотира или не пописот? Зошто на власта и е важно да се попишат иселениците? Дали државата добива или губи со пописот во дијаспората? Дома од повици за масовно попишување до повици за бојкот. Пописот почна, како ќе заврши. Директни вклчувања од САД, Шпанија, Австралија.

Гостуваат Мето Колоски од Обединета македонска дијаспора - Вашингтон. Емил Киријас Барселона, Ицо Најдовски Перин Мелбурн, Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ, Апостол Симовски, директор на Завод за статистика.


Новиот британски сој на коронавирус е присутен тука, броз се шири и го има во 70% од населението. Граѓаните се пријавуваат за вакцинација, но вакцини нема. Матичните лекари се загржиени бидејќи најголемиот товар ќе оди кај нив.

Гости во 24 анализа се Лилија Чолакова Дервишова претседател на здружението на приватните лекари, Борјан Павловски од невладината организација „ЕСЕ“ и Диме Коцев, директорот на општата болница во Кавадарци.


Што покажа драмата со Сашо Мијалков? Дека државата е силна или дека државата е театар?Имаат ли право граѓаните кога немаат доверба во правосудните органи и во политичкото влијание? Како пријавувањето на Мијалков ќе влијае врз јавноста? Во исто време во Собранието се ситни парламентарната група на СДСМ, а се зголемува и притисокот врз Мицкоски да отстапи од челната позиција во партијата.

За овие прашања дебатираа со Петар Богојески од Македонски концепт и со комуникологот, Марко Трошановски.


Гости во 24 анализа беа Маргарита Цаца Николовска, поранешен судија во Европскиот суд за човекови права и Љубомир Ѓурчевски поранешен функционер во МВР.