Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Под чии налог се купила и инсталирала опремата за незаконско прислушување?


Продажбата на државното земјиште што беше направена со дооформување на парцелата спроти ГТЦ ја разбранува јавноста. Дали и што треба таму да се гради? Дали цената од 300 евра по метар квадратен во центарот на градот е соодветна. Гости се Саша Богдановиќ, градоначалник на општина Центар, Мартин Пановски Асоцијација на архитекти и Никола Писарев граѓански активист и поборник за заштита на јавни површини.


Христијан Мицкоски бара оставка од Зоран Заев и предвремени избори – обвинува за криминал и неисполнети ветувања - ќе ги добие ли заедно со претседателските? Колку амнестијата на дел од обвинетите за Крвавиот четврток ќе и се „удри“ од глава на власта, а колку на опозицијата бидејќи реши да остане надвор од процесот, иако целиот период обвинува за политички монтиран слиучај? Кој му помогна на Никола Груевски да избега - Заев, Мицкоски или неспособните институции? Партиски дуел без ракавици меѓу потпретседателката на СДСМ, Фросина Ременски и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.


Првиот состанок на собраниското тело заврши без конкретна рамка за амнестија за „Крвавиот четврток“. Во Скопје, протести на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Бараат власта да си замине и обвинуваат за партизирано судство. Гости во 24 анализа се: Тодор Пендаров колумнист, Исмет Рамадани аналитичар и Столе Наумов новинар.

Собранието не го усвои законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Одговорност за 27 април сепак ќе се бара – но не за сите. Во среда, состанок на телото за помирување, ќе се утврдува правната рамка за селективна амнестија. Опозциската ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците и Беса најавуваат бојкот. Дали помилувањето и помирувањето се единствениот пат за изгласување на уставни измени? Колку последните апсења на екс функционери на ВМРО-ДПМНЕ го разнишаа двотретинското мнозинство? Дeбатираат пратеници од владеачкото мнозинство и од опозициските редови.

Дали надлежните со апсењето на Сашо Мијалков ја компензираат политичката штета и грешките од бегството на Груевски? Што значи за владеењето на правото приведувањето на Мијалков и Орце Камчев, најспомнуваните ликови на македонската криминално транзициска магла. Има ли опозицијата реална стеатегија за подобрување на состојбите, или целата енергија ја насочува кон заштита на своите членови од криминален прогон. Дебатираме со Александар Диневски, поранесен разузнувач, Мери Јордановска, истразувачки новинар и Шптим Љатифи, политички аналитичар


Една ипол недела откако Никола Груевски наместо да оди на издржување на затворската казна ја премина границата, одгвоор и одговорност нема. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не најавува оставка, дека истргата се уште е во тек, но порач дека институциите требало да бидат координирани. На релација Македонија - Унгарија освен протесната нота, до Унгарија Европската комисија денеска бара објснување за азилот. Од таму вратија дека Брисел треба да си ги прочита сопствените извештаји за судството во Македонија. Дали Унгарија ќе биде новиот кочничар за македонските евроинтегрции или ќе добие вето и со сменето име. Кој ќе одговра и дли ќе им политичка одговорност или одговорноста ќе се сведе само за телохранителите кои го чувале. Дебатираат Огнен Малевски, поранешен амбасадор, Драган Малиновски, адвокат и Слободанка Јовановска, главен уредник на „Независен весник“


Македонските власти ги испратија документите за екстрадиција на поранешниот премиер Груевски. од Унгарија порака - Груевски не ви го враќаме. Еврокомесарот Хан очекува објаснување за азилот на Груевски. Во меѓувреме, земјава се подготвува за помирување, власта токми закон за амнестија за Крвавиот четврток. Во 24 анализа интервју со министерката за правда, Рената Дескоска.


За медицинските сестри, полицијата, одбраната, администрацијата, специјалистите, наставниците повисоки плати, зголемена социјална помош за најранливите граѓани. Обезбедени и 917 милиони евра за редовни пензии. Голем Буџет со големи планови. Дали Владата го исполни ветувањето дека ќе ги намали непродуктивните трошења? Како ќе полни и како ќе се троши новата буџетска каса? Анкета - што мислат граѓаните за досега најголемиот Буџет од 3,7 милијарди евра. Што велат економистите?

Поранешните министри за финансии – Кирил Миновски, универзитетскиот професор Никола Поповски и Фатмир Битиќи, советник во премиерскиот кабинет.


Нов заплет во „трилерот - Бегството на Никола Груевски“, премиерот Заев вели можно е Груевски да е киднапиран. Кој би можело тоа да го направи Заев не кажа, ниту пак кој ќе одговара за бегството на осудениот поранешен премиер. Каде е Груевски? Како „пред нос“ осуденикот им избега на институциите, кој ќе одговара за тоа - колку власта е дел од „заговорот“ за бегство, зошто институциите „го преспаа“ бегството, ќе најде Груевски спас во азилот на Орбан, ќе го дозволи ли тоа Европа?

Дебатираат поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија Игор Есмеров, безбедносниот експерт Благоја Марковски и адвокатот Александар Наков