Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Се чувствуваат ли граѓаните безбедни?


Македонија во предизборие. Каква кампања на претседателите може да очекуваме? И власта и опозицијата сакаат кристално чисти и фер претседателски избори. Во меѓувреме, во пресрет на претседателската изборна кампања, се брка и датумот за преговори со ЕУ - Владата во дипломатска офанзива во Брисел. Во Скопје партиски преговори за Специјалното јавно обвинителство.

Дебатираме со универзитетските професори Ненад Марковиќ и Владимир Божиновски и аналитичарот Газменд Ајдини.


Дали дијаспората се идентификува со државата или со партијата – во пресрет на претседателските избори? Дали иселениците ќе апстинираат? Не сакаат да се мешаат во внатрешните работи на земјава - ама името не го даваат – дали дијаспората ја гледа иднината на Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ? Што ги кочи иселениците да инвестираат во земјава - се демонстрира патриотизам – но зошто тешко се „одврзува ќесето“ за вложување во матичната држава?

За претседателскиот изборен циклус – епилогот и евроинтеграции во Тренд Анализа дебатираат: Стефан Ѓорѓиевски, претставник на македонската дијаспора од Мелбурн, Австралија, Мерсел Биљали, политички аналитичар и Љубиша Николовски, новинар.


По над три часа од изрекувањето на 17-те пресуди за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година, во вкупна висина од 211 години затвор, судијката Добрила Кацарска ги соопшти одлуките на советот со кој претседава, според кои сите осудени кои не беа во притвор, од овој момент заминуваат во Шутка.

Денеска судијката Добрила Кацарска за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година, изрече само една ослободителна пресуда, на Игор Дурловски, еден од водачите на протестите За заедничка Македонија, кои беа против новото парламентарно мнозинство таа година, под водство на СДСМ.

Гости се адвокатите Ружица Николовска и Валентин Зафиров.


Кои се патриоти, а кои се предавници? Дали Преспанскиот договор ја забетонира државноста или го загрози идентитетот?
Жестока дебата за сите горчливи прашања со Стојанче Ангелов и Александар Пандов.


Администрацијата полна со роднини на поранешни и актуелни функционери. Имаат ли капацитет политичките партии да се справат со непотизмот во сопствените редови?

Економијата статистички расте, но го чувствуваат ли граѓаните ефектот?

Какви избори не очекуваат?

На овие теми дебатираат Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и Дафина Стојановска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.


Се ниша ли фотелјата на министерот за внатрешни работи – во Собранието интерпелација за работата на Спасовски. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во нова преговарачка сага – во предворје на претседателските избори власта ветува фер и кристално чист изборен циклус. Опозицијата се сомнева. Пендаровски, Силјановска, Река – кандидатската тројка за претседателските избори е екипирана. Немаат партиски книшки ама ќе трчаат со поддршка на партиски навивачи. Што нудат претседателските кандидати? Во очекување на датум за почеток на преговори со Европската Унија – земјава го трча последниот круг – спроведување на Преспанскиот договор и остварување на реформите.

Во Тренд Анализа дебатираат: Љупчо Зиков, новинар-колумнист, Ристо Никовски, поранешен дипломат и Петар Арсовски, политиколог.


Со преименувањето на 136 државни институции, Преспанскиот договор од хартија влезе во реалноста. 136 институции ја добија придавката национални. Преименувањето отвара најмногу прашања во однос на идентитетот. Ова решение според владата не задира во идентитетот.

Гости во 24 анализа се академик Катица Ќулавкова и новинарот Зоран Иванов


Во 24 анализа, гостин е поранешниот потпретседател на владата, поранешен министер за здравство и образование, Никола Тодоров. Тој пред две години комплетно се повлече од политичката сцена за да се посвети на професијата адвокат и даде оставка од позицијата пратеник. 


ВМРО-ДПМНЕ најавува победа со кандидатот проф.д-р Гордана Силјановска, реални ли се овие очекувања? Што доколку ги загубат изборите, ќе има ли турбленции во партијата? Каква е сега состојбата во ВМРО-ДПМНЕ? Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе го ревидира Преспански договор ако дојде на власт? Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе го подржи новиот закон за Јавно обвинителство? на овие прашања, одговара потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.