Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Стабилно или разнишано двотретинско мнозинство?


Фудбалската федерација на Македонија речиси пет месеци е без претседател. Изборот мора да се случи до 19 јануари, а в недела ќе се одржи вонредно Собрание со агенда која е спорна за дел од фудбалската јавност. Драган Томовски и Иван Анастасовски зборуваат на оваа тема во 24 Анализа.


Нови предлози за корекции на уставните амандмани доаѓаат од јавните дебати. Ќе има ли промени во финалната фаза? Ќе се обезбеди двотретинско мнозинство кое по последните партиски притвори е доведено во прашање? Во 24 анализа дебатираат универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски и Имер Селмани.


Големото уво во срцето на правдата. Обвинителите во 2013та година добија нова зграда, но во пакет со ситем за прислушување. Последниот снимен разговор на обвинителите е од пред неколку дена. Два хард-диска кријат илјадници разговори направени во изминатите две години. И судиите мета на прислушувањето. До каде метастазирало? Под чии налог се купила и инсталирала опремата за незаконско прислушување? Во чии раце завршувале снимките? Дали може да се компромитираат и контаминираат судските процеси?


Продажбата на државното земјиште што беше направена со дооформување на парцелата спроти ГТЦ ја разбранува јавноста. Дали и што треба таму да се гради? Дали цената од 300 евра по метар квадратен во центарот на градот е соодветна. Гости се Саша Богдановиќ, градоначалник на општина Центар, Мартин Пановски Асоцијација на архитекти и Никола Писарев граѓански активист и поборник за заштита на јавни површини.


Христијан Мицкоски бара оставка од Зоран Заев и предвремени избори – обвинува за криминал и неисполнети ветувања - ќе ги добие ли заедно со претседателските? Колку амнестијата на дел од обвинетите за Крвавиот четврток ќе и се „удри“ од глава на власта, а колку на опозицијата бидејќи реши да остане надвор од процесот, иако целиот период обвинува за политички монтиран слиучај? Кој му помогна на Никола Груевски да избега - Заев, Мицкоски или неспособните институции? Партиски дуел без ракавици меѓу потпретседателката на СДСМ, Фросина Ременски и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.


Првиот состанок на собраниското тело заврши без конкретна рамка за амнестија за „Крвавиот четврток“. Во Скопје, протести на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Бараат власта да си замине и обвинуваат за партизирано судство. Гости во 24 анализа се: Тодор Пендаров колумнист, Исмет Рамадани аналитичар и Столе Наумов новинар.

Собранието не го усвои законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Одговорност за 27 април сепак ќе се бара – но не за сите. Во среда, состанок на телото за помирување, ќе се утврдува правната рамка за селективна амнестија. Опозциската ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците и Беса најавуваат бојкот. Дали помилувањето и помирувањето се единствениот пат за изгласување на уставни измени? Колку последните апсења на екс функционери на ВМРО-ДПМНЕ го разнишаа двотретинското мнозинство? Дeбатираат пратеници од владеачкото мнозинство и од опозициските редови.

Дали надлежните со апсењето на Сашо Мијалков ја компензираат политичката штета и грешките од бегството на Груевски? Што значи за владеењето на правото приведувањето на Мијалков и Орце Камчев, најспомнуваните ликови на македонската криминално транзициска магла. Има ли опозицијата реална стеатегија за подобрување на состојбите, или целата енергија ја насочува кон заштита на своите членови од криминален прогон. Дебатираме со Александар Диневски, поранесен разузнувач, Мери Јордановска, истразувачки новинар и Шптим Љатифи, политички аналитичар