Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Дали се урива митот дека со средно стручно образование тешко се наоѓа работа?


Заев се враќа оптимист од Берлин - Премиерот тврди дека добил ветување дека во септември Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, со што на Европскиот Самит во октомври ќе има датум, а до крајот на годината и ќе ги отвори поглавјата. Наспроти оптимизмот на премиерот, кабинетот на германската канцеларка Меркел со штуро соопштение - кадешто воопшто не се споменува датум – туку само дека средбата била за зајакнување на стабилноста на балканскиот регион. Ќе седне ли на масата до крајот на годината земјава со отворено поглавје - или пак септември ќе биде новиот јуни кој владата го најави уште лани како фиксен? Што доколку и на есен Франција се' уште се противи на преговори? Ги стави ли во фиока најавите за избори и враќање на мандатот Заев до септември?
 
Во 24 анализа дебатираат Дане Талески, Сафет Бишевац и Горан Момировски.

Економијата забележа раст од 4,1 отсто во првиот квартал од годината. Ќе испорача ли стопанството ваков раст и во следните месеци? Лани рекордно салдо на странски инвестиции, но годинава стартуваше со помал број. Кои се ефектите од даночните реформи?

Во 24 анализа дебатираат: Даночниот експерт Павле Гацов, поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини и бизнисменот Виктор Петков.


Ракавицата е фрлена – дали „султан“ партиите ќе прифатат радикална промена во изборниот модел? И намалување на бројот на пратеници? Отворени листи – како шанса за нов изглед на Парламентот кој би станал тоа што треба – бастион на демократијата и коректив на извршната власт. Најавениот попис – увертира за нови политички пазарања. Зошто опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува бојкот? Политичката сцена пред можни нови тектонски поместување – од Брисел се чека абер за датум за преговори со ЕУ – дали ќе го има? Ако нема датум, дали ќе има предвремени избори?

Дебатираат новинарите, аналитичари Љубомир Костовски, Исен Салиу, Љупчо Зиков и Наум Стоилковски - ВМРО-ДПМНЕ.


Новите прислушувани телефонски разговори што се објавуваат отвораат низа прашања. Кои се ги поседува и како тие се појавуваат во јавноста? Дали прислушуваните разговори се злоупотребуваат за други цели?
 
Во 24 анализа гостуваат, адвокатот Звонко Давидовиќ, и политичките аналитичари Алберт Муслиу и Самоил Малчевски.

Како се местеа случаите „Шпион“ и „Ликвидација“, дали власта на Никола Груевски го злоупотреби полициско - судскиот систем за пресметка со политичките неистомисленици? Кој учествуваше во креирањето на овие бомбастични предмети и зошто две години од доаѓањето на новата влада никој не одговара за креирањето на „Шпион“ и „Ликвидација“? Случаи нотирани во низа меѓународни известаи. Имаме ли таен политичко - судски заговор за покривање на местенките и криминалот од минатото?

Разговараме отворено, без ракавици со новинарот Зоран Божиновски и адвокатот и поранешен судија Валентин Зафиров.


Позитивен извешај и нова 10 по ред препорака за почеток на преговорите. Датумот е неизбежен, оптимизмот на владата се намалува, опозицијата обвинува дека со Зоран Заев земјава нема да направи ниту чекор кон Брисел. На Франција и Холандија и се приклучува и Германија. Од Берлин се почести пораки од Бундестагот дека датумот со кој владата се пофали уште лани, ни овој јуни не е опција. Какви се партиските проценки кога Македонија ќе седне на преговарачката маса? Што за земјава ќе значи недобивањето на датум? Историски најпозитивен извештај или пак извештај кој нотира неисполнети реформи.

Дебата во 24 анализа со Хари Локвенец од СДСМ и Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ.


Македонија доби препорака, но дали преговорите за членство во Европската унија ќе станат реалност?

За очекувањата и опциите во 24 Анализа дебатираат реформистот Петар Богојевски и универзитетските професори, Никола Дујовски и Шптим Љатифи.


После решавањето на деценискиот проблем со името, Македонија очекува огромниот компромис да биде награден со почеток на преговорите со Европската Унија. Македонската дипломатија ги потсетува, но и предупредува европските пријатели, дека недобивањето на датум може земјата повторно да ја врати во криза. Владата пак треба да ја заврши и својата домашна задача со спроведувањето на реформите и упатените велат дека и самите треба да работиме повеќе. 

Дебатираме со министерот за надворешни работи, Никола Димитров и претставници на невладините организации кои ги следат евро-интеграциите, Симонида Кацарска од Институтот за европска политика и Александар Јовановски од Хелсиншкиот комитет.


Рестартирање во врвот на СДСМ. Преседан на политичката сцена – фронтмените на СДСМ се збогуваат со партиските функции. Нов генерален секретар на СДСМ Љупчо Николовски. Ресорот за земјоделство ќе добие нов министер – партиските промени увертира во рарешувања во владата. По Заев, на потег Ахмети. Дали лидерството на ДУИ ќе демонстрира одговорност и обврска за промени и нивните редови? На политичката сцена во земјава значајни поместувања во предворје на извештајот на Европската комисија за земјава и очекуваниот датум за почеток на преговори. Дали овие кадровските промени и на партиско и на владино ниво ќе донесат нов квалитет во менаџирање на власта? Дебатираат новинарите колумнисти Жарко Јордановски, Зоран Иванов и Здравко Савески „Левица“.