Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Дали метлата на премиерот ги смете вистинските луѓе?


Критичката јавност бара оставка од генералниот секретар на Владата, на Рашковски не му се слуша. Зошто Заев дозволува нови минуси на негово конто? Колку опозицијата има кредибилитет да бара одговорност кога со судски процеси се уште се пратеници? Колку секојдневните обвинувања на релација власт-опозиција за криминал ќе доживеат и судски завршници или, пак, судството ќе продолжи да биде во зимски сон?

Дуел на аналитички мислења меѓу Алберт Муслиу и Александар Пандов.


Економијата ќе биде во фокусот на вниманието во оваа година, најави премиерот Заев. 1 јули, прв ден од второто економско полугодие. Граѓаните ги чекаат остварувањата за ветувањата за плата од 500 евра, подобра живечка и капитални инвестиции. 

Гости во Тренд анализа се Горан Сугарески, министер за транспорт и врски и Трајко Славески, универзитетски професор


Во Брисел заврши министерскиот состанок на НАТО. Алијансата испрати силна порака до Русија, од која бара да се придржува до меѓународните договори. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска по втор пат учествува на состанок заедно со колегите од НАТО и владата очекува до крајот на годината Северна Македонија да стане полноправна членка. Телевизија 24 го следеше целиот настан во Брисел.


Нема ЕУ без зачувување на животната средина. Доколку спорот за името беше најжешката точка во политиката, отсега на патот на евроинтреграциите ќе мора да се зафатиме со најзагадените области од нашето секојдневие. 

Воздухот, почвата, водата... се само дел од иднината на дипломатијата. Што е вистина, а што политика во мерењата? Што прави државата за да ги заштити своите граѓани од штетноста на загадувањето кое го вршат тие, а скоро, пак, ништо и да не се презема во делот на едукацијата, превенцијата и реакцијата на загадувањата. 

Во 24 Анализа на овие теми разговараме со проф. д-р Сузана Јордановска од Земјоделскиот институт во Скопје, државната секретарка при Министерството за животна средина и просторно планирање, Ана Петровски, проректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип, проф. д-р Дејан Мираковски и проф. д-р Трајче Стафилов од Институтот за хемија - Скопје.


Овој уметник е познат по тоа што создава фузија од секакви музички жанрови, но сосредоточени во силен авторски израз и музиката ја дели на добра и лоша, поточно на вистинска и  комерцијална. Според него, авторот не ја прави музиката за себеси, туку за луѓето, и мора да најде најдобар начин како да ја презентира за да може публиката да ја открие вистинската вредност на делото, а истовремено и на изведувачот. Светските медиуми ја крунисаа изведбата на Џеф Милс, Дерик Меј и нашиот Емин Џијан, ставајќи го нашиот мултиталент на самиот пиедестал.


Шест министри го напуштаат владиниот кабинет, а влегуваат четири нови имиња. Премиерот Заев одлучи лично да го преземе клучниот ресор, министер за финансии. Дали оваа веќе конципирана владина реконструкција ќе донесе суштински квалитативни промени во менаџирање на власта или е само козметичка интервенција која треба да го амортизира незадоволството?:

Гости се Имер Селмани поранешен политичар, Александар Спсеновски професор и поранешен пратеник и Гоце Пачемски експерт за односи со јавност.


Што ќе донесе реконструкцијата на владата, дали метлата ќе ја зачисти пајажината или ќе биде само пропаганден спектакл за да ја задоволи незадоволната јавност? Колку Европа е непринципиелна со недавањето датум, или можеби Брисел бара појасна борба против корупцијата и криминалот. Како успеа владејачкото мнозинство за две ипол години да ја врати во живот ВМРО-ДПМНЕ?
 
Разговараме со комуникологот Никола Тасев, професор Ѓорѓи Тоновски и аналитичарот Џелат Незири.

Уписите во средните училишта ги отворија прашањата, зошто е голем интересот за запишување во гимназиите, а помал за стручните училишта? Каков кадар продуцира образовниот систем во земјава, почнувајќи од основно, преку средно, до високо образование?

Во 24 Анализа дебатираат, Лидија Андоновска, директор на средно училиште „Димитар Влахов“, Маја Салиу, директор на средно медицинско училиште „Панче Караѓозов“, Димитар Георгиев, директор на средното електротехничко училиште „Михајло Пупин“ и Темелко Ристевски, универзитетски професор.


Земјите членки на ЕУ ќе се навратат најдоцна во октомври 2019 година на отворањето преговори со Македонија и Албанија – порачаа од Луксембург. Колку октомври ќе биде и реално октомври, зошто заклучокот за земјава и Албанија е речиси идентичен. Што доколку во октомври има ново одложување? Кој се беше против добивањето датум? Какви ќе бидат по јунското „извисување“ за внатрешната политика, ја губи ли кредибилноста Унијата, откако земјава го смени уставното име, Брисел ја остави повторно во европската чекална.

Дебатираат поранешниот премиер Владо Бучковски и поранешниот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски.