Емисии Македонија Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Дали ковид 19 кризата дополнително го разори земјоделството?


Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 195, Прилеп – 28, Куманово – 17, Гостивар – 14, Тетово – 8, Кавадарци – 7, Велес, Штип и Неготино – по 6, Струга и Кичево – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип – по 1 лице. 

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти од: Скопје – 532, Прилеп – 78, Кавадарци – 63, Куманово – 58, Неготино – 47, Велес – 44, Гостивар – 42, Штип – 36, Тетово и Битола – по 34, Кочани – 22, Гевгелија – 21, Крива Паланка – 19, Делчево и Берово - по 14, Струмица - 13, Свети Николе, Валандово и Богданци - по 11, Ресен – 9, Дебар – 8, Кичево, Радовиш и Македонски Брод – по 7, Крушево и Демир Хисар - по 5, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 4, Кратово и Дојран – по 2, Охрид – 1. 

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (22г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г). Од починатите лица, сите се починати во болнички услови, освен еден кој е во домашни услови. 

Направени се 1.405 тестови преку: ИЈЗ-207, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-33, Жан Митрев (Филип Втори)-208, Авицена-0, Биотек-190, Систина-360, лабораторија Лаор–0, Синлаб-30, Ремедика-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337. 

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 56944, активни 9143

Прилеп 6933, активни 1030

Куманово 6683, активни 773

Тетово 6223, активни 545

Гостивар 4475, активни 452

Велес 4379, активни 650

Кавадарци 4367, активни 685

Битола 4258, активни 622

Штип 4195, активни 398

Охрид 4052, активни 732

Струмица 3193, активни 313

Струга 2644, активни 208

Кочани 2207, активни 217

Кичево 1962, активни 150

Неготино 1892, активни 397

Гевгелија 1777, активни 373

Свети Николе 1248, активни 105

Крива Паланка 1044, активни 92

Ресен 982, активни 148

Радовиш 877, активни 104

Дебар 848, активни 44

Делчево 835, активни 85

Берово 811, активни 98

Пробиштип 672, активни 87

Виница 592, активни 59

Валандово 494, активни 66

Крушево 430, активни 133

Богданци 399, активни 70

Демир Капија 349, активни 78

Кратово 326, активни 29

Демир Хисар 320, активни 41

Македонски Брод 292, активни 30

Пехчево 226, активни 26

Македонска Каменица 201, активни 8

Дојран 110, активни 9


Дали блокадата на Собранието од страна на македонската и албанската опозиција е легитимна? Политичка борба или се изневерува довербата на граѓаните? Дали пратениците треба барем да влезат во сала и да гласаат за да ја заработат својата плата, или е доволно само да влезат во собраниската зграда? Со апсењата на Сашо Мијалков и Орце Камчев владата промовира цврсто владеење со правото, но случајот со Драги Рашковски дава друга слика. Има ли право и правда?

Дебатираа со политичките аналитичари Ненад Јовановиќ и Сотир Костов.


Народните избраници никако да се соберат на работа, блокирана работата на Парламентот, заглавени закони, собраниската агенда празна. Спикерот  Џафери без кворум нема да свика седница, ги праша неговите колеги - дали си ја заработуваат платата?

Пратениците од власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања кој ја блокира, а кој не работата на Собранието? Дали граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари или законот за државјанство ќе ги остави сити?

Дебатираа шефовите на пратеничките групи, Јован Митревски од СДСМ, Никола Мицевски - ВМРО-ДПМНЕ, Арбр Адеми од ДУИ и Скендер Реџепи од Алијанса на Албанците.


Зоран Заев реизбран за преседател на СДСМ. Први избори на партиската сцена на кои челенството го бира лидерот, но на ливчето само еден кандидат.

Дали СДСМ ја отвори вратата за демократија или автократија? По изборот на партискиот лидер, најави за кадровски промени во СДСМ. Бројот на потпреседатели се намалува. Дел од пролетната офанзива ќе биде борбата со корупција.

По СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на конгрес. Опозицијата се соочува со внатрепартиски поделби. Мицкоски ја одби понудата за широка влада. Локални заедно со предвремени параламентарни избори.

Дали е можно ова сценарио? Кој ќе изгуби, а кој ќе добие?

Дебатираат Ангелка Пеева Лауренчиќ, експерт за комуникации, Имер Селмани поранешен политичар и функционер и Самоил Малчевски, професор, член на ВМРО-ДПМНЕ.


Контроверзи околу „АстраЗенека“ - дали фармацевтската индустрија ќе и пресуди? Сепак, во државава нема вакцини. Страв и скепса постои. Заразата и смртноста расте - зошто нема карантин?
 
Гости во 24 Анализа, Венко Филипче, министер за здравство, Милена Стевановиќ, директорка на Инфективна, Александар Петличковски - директор на Институтот за имунобиологија и Драган Даниловски - епидемиолог.

Што носи новата концепција за основно образование. Дали навистина е обид за минимизирање на историјата или чекор кон современите образовни системи? Владата го донесе протоколот за спроведување на државната матура, матурантите се откажаа од протести. Ќе добијат ли учениците сега релевантни и квалитетни показатели за нивното знаење? Има ли корупција во високото образование? Дали институциите ја контролираат работата на високошколските институции?

Гости се Ѓорѓи Илиевски, вишиот просветен инспектор кој кариерата ја заврши со дисциплинска постапка после неговите обвинувања за незаконски стекнати стручни звања на повеќе функционери и Владо Димовски од Центарот за доживотно учење.


Се ситни и третиот месец од годинава - антикризните мерки од петтиот пакет зaглавени во Собрание. Роковите за аплицирање за државна помош до 31-ви март – дали власта ќе ги прoлонгира и дали помошта ќе го опфати и февруари. Се уриваат рекорди на задолженост. Јавниот долг надмина 60% - дали ја напуштивме зоната на фискална комоција. Како ќе се враќаат долговите. Ќе има ли потреба од раст на даноците за да се полни државната каса. За два ипол месеци реализирани само 11,5% од капиталните инвестиции. Дали и оваа 2021 ќе биде тешка и незвесна година поради се уште присутната економска криза, но и претстојните локални избори? Трговците алармираат на ценовен раст - увозот на текстил, пластика, метали, прехранбени производи со повисоки цени - дали ќе расте инфлацијата? 

Економска дебата со вицепремиерот Фатмир Битиќи и универзитетскиот професор Трајко Славески член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.


Дали работниците се заштитени на своите работни места? Постои ли систем на приоритет при вакцинација. Што е со хронично болните?

Гости во 24 анализа се д-р Илчо Ефковски спец. по трудова медицина и проф. д-р Елисавета Стикова од одделението за медицина и труд при ИЈЗ