Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Прв заменик премиер - нова функција со реални надлежности или пак само шминка за задоволување на лични суети?


Есенскиот бран дојде порано, Македонија бележи црни рекорди во корона пандемијата. Земјата има најголема смртност во регионот и е веднаш после првите дваесет најлоши резултати за смртноста од ковид 19 во цел свет. Каде е проблемот, дали здравствениот систем и државата се добро поставени за борба против пандемијата, се прават ли константно грешки во стратегијата?

Дебатираме со генералниот секретар на алијансата на албанците и екс министер за здравство Арбен Таравари и екс директорот на Здравстен дом Скопје Злате Мехмедовиќ.


Бугарско - македонските односи во најделикатна фаза. Следи блокада или политичко помирување под палката на Заев и Борисов? Дали бугарскиот меморандум ќе помине кај останатите земји членки или Брисел и Берлин ќе ги отфрлат апсурдните барања? Историчарите под притисок на политиката или на фактите и реалноста? Бугарија го има клучот на македонската европерспектива, но колку на Македонија и е потребна ЕУ, на сметка на губење на идентитетот?

Гости се поранешните амбасадори во Софија, Берлин и Вашингтон, Никола Тодорчевски, Ѓорги Филипов и Васко Наумовски.


Тргни-застани, тенко мнозинство, уште потенок кворум. Законодавниот дом главна арена за политичка доминација меѓу власта и опозицијата. Собранискиот спикер пак во клинч со антикорупционерите - колку  народни пари одат на апанажи? Дали Џафери откако не доби извинување од Ивановска ќе покрене постапка разрешување? Колку се неопходни цели 5 потпретседатели за да функционира законодавниот дом или пак само дополнително ќе се трошат парите на граѓаните за да се вдомат подобните?

Во 24 анализа со старо-новиот претседател на Собранието Талат Џафери.


Македонија е умерено подготвена за да ги почне преговорите за членство со Европската Унија. Тоа за владата е добра оценка, но забелешките кажуваат поинаква приказна. Широко распространетата корупција, потребни се реформи во судството и јавната администрација. Бугарија тврди дека е решена да не блокира на европскиот пат, се препречува ли уште една брана од соседите?

 

Дебата со министерот за надворешни работи Бујар Османи.


Зимата ни чука на врата, грејната сезона само што не почнала. Дали ќе се најде чаре за загадениот воздух? А депониите не бираат ниту годишно време, ниту место. Загадуваат постојано и се’ што може да биде загадено. 

Русино денеска повторно гори. Како да се справиме со ѓубриштето? Кој е виновен за дивите депонии? Државата или несовесните граѓани? Зошто казнената политика не вродува со плод?


Трошењата на државата надминуваат фантастични 4 милијарди евра. Рекордно најдлабока дупка во државната каса од 8,4 отсто. Пад на економијата за 4,4 проценти. Скроен е ребалансот на кризниот буџет. Дали граѓаните и фирмите треба мирно да спијат, барем до крајот на годинава? Ќе има ли пари за пензии, плати, социјални трансфери, за подршка и помош на приватниот сектор? Се стега ременот околку државните задолжувања. Со кои пари ќе се делат платежни картички, ќе се субвеницинираат плати во приватниот сектор, ќе се даваат грантови на ноќни клубови, туристички агенции, игротеки? Годинава завршува, на врата тропа новата. Со ризици за нов ковид 19 бран дали власта има резервен план за тешките денови кои демнат во 2021та? Аргументите ги соочуваат Крешник Бектешки министер за економија, Елми Азири Алијанса за Албанците и Димче Арсовски ВМРО-ДПМНЕ.


Конфликтот помеѓу Ерменија и Азербејџан се претвори во општа војна, зад двете земји стојат нивните заштитници, Русија и Турција, дали борбите ќе го вовлечат и НАТО во конфликтот кој има интерес токму сега да почне војната на местото каде поминува енергетскиот тек кој требаше да ја снабдува Европа со гас. Станува ли Турција регионална супер сила, или претседателот Ердоган премногу ги развлече капацитетите на земјата, од Северна Африка до Кавказ?

Дебата со воено безбедносните аналитичари Благоја Марковски и Милан Стефановски, како и со поранешниот дописник од Москва, Мирче Адамчевски.


Законодавниот дом повторно под рафали на обвинувања и закани за блокади - одлуките за вонредни сосотојби немаа да бидат потврдени од пратениците. Како тоа ќе се одрази врз мерките кои произлегоа од нив, зашто опозицијата гласа против кога дел од вонредните сосотојби ги бараше и самата? Направи ли се владата за да добие поддршка? Ќе има ли одговорност за одлуките кои произлегоа од уредбите, а кои уставен ги укина? 

Во отворената програма 24 анализа дебата меѓу пратениците: Дафина Стојановска ВМРО-ДПМНЕ, Хусни Исмаили коалиција Алијанса за Албанците-Алтернатива, Снежана Калеска Ванчева СДСМ, и Арбр Адеми ДУИ.


Викенд без ддв. Платежна картичка со 6000 денари, грантови за ресторани, игротеки, дискотеки. Дали новите владини мерки се по мерка на граѓаните и фирмите? Една милијарда евра за справување со последиците. Дали оваа сума е доволна да се купи економска извесност во услови на здравствена неизвесност? Сега се троши, утре треба да се вратат долговите. Чекори ли македонската економија на прав пат? Нов пакет мерки за помош и поддршка. Опозицијата и од македонски и од албанскиот блок во напад. Кои се аргументите на критиката?
 
Дебатираат Димитар Ковачевски заменик министер за финансии, Гордана Димитриевска Кочовска од ВМРО-ДПМНЕ и Ариф Муса од Алијанса за Албанците.