Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Каков попис ќе спроведуваме во април?


Попис 2021 статистичка или политичка операција. Во стегите на партиското менгеме пописот останува во рамките на убедувањата меѓу власта и опозицијата.

Дали на крајот на долгиот пат до април ќе има општествен консензус?

Во 24 анализа со Гордана Сиљановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и Снежана Калевска Ванчева од СДСМ.

 


2020-та беше една од историски најтешките години поради неснаоѓањето на Владата да се справи со кризата. Во најавениот раст за годинава не верува никој, освен власта тврди ВМРО-ДПМНЕ. Се зачуваа работни места, се помогна на граѓаните и на фирмите. Помошта ќе продолжи и годинава. Економијата ќе испраќа раст повисок од четири отсто, тврди власта. ВМРО-ДПМНЕ обвини дека во време на криза Фондот за иновации троши стотици илјади евра за промоции. Директорот ги отфрла обвинувањата.

Во 24 Анализа - соочување на аргументите, кој ја зборува вистината?

Дебатираа Гордана Димитриеска Кочоска, ВМРО-ДПМНЕ, Коста Петров, директор на Фонд за иновации и Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.


Старата демократска Америка се враќа повторно на сцената со Џо Бајден и Камала Харис. Каде е на мапата Македонија? Надежите на Македонија повторно се свртени кон Америка. Америка со децении вложува напори во демократките процеси во земјава. Што Македонија испорача сето ова време?

Во 24 анализа дебатираа: Едмонд Адеми, советник за надворешна политика на премиерот Заев, Зоран Димитровски поранешен надворешно политички новинар и актуелен заменик министер за локална самоуправа и Лилица Китановска од Гласот на Америка на македонски јазик од Вашингтон.


Очите на светот се свртени кон Америка, Џо Бајден денеска станува нов претседател наместо Доналд Трамп. Македонија го дочекува и новиот претседател без амбасадор во Вашингтон и очекува поддршка од САД и за европските аспирации. Дали новата американска администрација ќе смени нешто во однос на бугарската блокада? Дали постои решение доколку Бугарија не се откаже од идентитетските барања?

Во студиото разговаравме со внукот на генерал Михаило Апостолски кого Софија го направи Бугар, со исто име како неговиот предок Михаил Апостолски, кој меѓу останатото работел и како економски претставник во македонската амбасада во Вашингтон и со добриот познавач на домашната и меѓународна политика, аналитичарот Алберт Муслиу.


Пензионирање на 62 години за жени и 64 години за мажи ишанси за откуп на стажот. Двете патриски ветувања, се уште се дел од владината програма и сега во форма на законски решенија се блокирани во Парламентот и торпедирани со стотици амнадмани со што се предизвика револт во синдикалните редови.

За пензиионирање и законските решенија одговараше министерката за труг и социјална политика Јагода Шахпаска. Своите забелешки кон министерката упатија и Слободан Трендафилов од ССМ и Ангел Димитров од Организацијата на работодавачи


Речиси цела година живееме со пандемијата со коронавирусот, со многу тензија поради неможноста да функционираме како порано поради многуте заболени и починати граѓани. Но, како е од другата страна на првата линија на фронтот во примарното здравство, во болниците, во внатрешноста која ја презема грижата за болните, веднаш штом се преполнија инфективните клиники „8ми септември“ и Инфективната клиника.

Гостуваат д-р Кирил Солески специјалист по семејна медицина од поликлиника „Семед“, Директорката на општата болница во Куманово, доктор Снежана Захариева и д-р Ален Георгијев, директор на клиничката болница во Штип.


Се загреваат партиските машинерии за локалните избори, што покажуваат предвремените избори во Штип и Пласница.

Што ќе се прави со 35 милиони евра добиени од ТАВ, а пренаменети за општините, дали проектите ќе се сметаат за предизборна корупција?

Во исто време во спорот со Бугарија сега е мистерија, што понудила државава, а што вратиле бугарите.

Како власта се согласи за изборот на Александар Даштевски за ДИК, човекот кој отворено го бранеше Груевски?

Дебата со министерот за локална самоуправа, Горан Милевски и портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Акциски план или анекс на договор? Што содржи документот кој го доби специјалниот преговарач во Софија? Дали замрзнатата шума меѓу Македонија и Бугарија почнува да се топи или бугарското предизборие ќе продолжи да ја проблематизира рамката на преговорите? Да, за железни и патишта, но каде е јазикот, нацијата, историјата - спорните прашања на кои Софија го губеше предзнакот европска.

Во 24 анализа со поранешниот амбасадор во САД Васко Наумовски и советникот за надворешна политика на премиерот, Едмонд Адеми.


Пост-празнично, власта го финишира петтиот по ред економски пакет за поддршка на приватнит сектор. За кого ќе има пари, бенефиции, поволности? Помеѓу ветеното и оствареното? Колку средства се искористија од досегашните пакет мерки? Ќе се делат ли повторно пари за пензионери, за невработени, за ранливи категории на граѓани? Од рецесија во позитивна зона. Што ќе ија излвлече и повлече економијата од дното?

Дебатираа Крешник Бектеши, министер за економија, Данела Арсовска Сојуз на стопански комори и стопанственикот Мендерес Кучи.