Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Со или без датум – каде и како ќе чекори економијата?


„Рекет“ – надграден и проширен, а во мрежата на „Меѓународен Сојуз“ падна и актуелната потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски - се сомничи дека дала авторитет на проектите со кои Бојан Јовановски зел речиси 1.000.000 евра од двајца бизнисмени.

Ременски тврди дека е невина.

Паралелно за првиот дел од аферата поднесено и обвинение – Катица Јанева е и официјално обвинета.

Ќе може ли судството да се носи со една од најголемите коруптивни афери во земјава?

Дебатира адвокатот Звонко Давидовиќ од адвокатската канцеларија што ја застапува Јасна Мандиќ, потпретседателката на НВО на Боки 13, која од синоќа е во домашен притвор, адвокатот и поранешен судија, Валентин Зафиров и адвокатката, Ружица Николовска.

24 Анализа со Душица Мрѓа.


Лидерот на Алијансата за Албанците кажа дека има бомба за Бујар Османи во „Рекет“, но јавноста не ја слушна, ќе ја каже ли сега Зијадин Села? Алијансата за Албанците и ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираа коалицијата во советот на Гостивар, ке може ли Зијадин Села да им каже на Албанците дека ке коалицира со Мицкоски во целата држава. Алијансата предлага јавниот обвинител да биде странец, остварлива ли е идејата?

Разговараме со Зијадин Села, претседател на Алијансата за Албанците.


Пребројување во редовите на администрацијата – кој и под какви услови државната канцеларија и плата ќе ги замени со работа во приватниот сектор? Што ќе понуди Владата, а што е прифатливо за бизнисот од операцијата транфер на административци. Граѓаните бараат квалитетен државен сервис – Владата ги зголеми платите на буџетарите за нови 5 проценти. Дали е на повидок невозможна мисија – контингент на админитративци да се збогуваат со државна работа и да преминат во приватниот сектор.

На иста маса, власта, синдикатот и бизнисот, аргументите ги соочуваат: Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и администрација, Пецо Грујевски, Синдикат на управата и правосудството (УПОЗ) и Неби Хоџа, претседател на Стопанска комора на Северозападна Македонија.


Владата одбројува до датум за старт на преговорите, од Елисејската палата никако да излезе бел чад, молчалива и Холандија, опозицијата пак воздржана - колку датумот и овојпат ќе биде чист и без дополнителни услови и рамки.
 
Ќе ги стартува ли земјава преговорите или пак повторно ќе има „датум за датум“.
 
Колку бугарските закани, и грчките пораки околу толкувањето на обврските превземени од договорите со нив – најавуваат дополнителни проблеми на патот кон Брисел за кои Владата велеше дека се решени со потпишувањето на договорите, работи ли опозицијата против националните интереси во преговорите со власта за законот за ЈО, се оправда ли власта вчера пред амбасадорите зошто како што велат и самите законот не е алармантен за носење?
 
Во 24 анализа дебатираат Бојан Маричиќ, советник во Владата за европски прашања и технички преговарач со ЕУ и Антонијо Милошоски, поранешен министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.

Посетата на Мајк Помпео на Северна Македонија и регионот става печат на западното влијание врз Балканот. Македонија влезе во НАТО, чека добра вест и за Европската Унија. Дали тридецениското чекање за влез во елитните клубови ќе се исплати? Скептиците тврдат не ни треба НАТО, сме можеле и сами, можеби и во други сојузи, приврзаниците дека земјава ги оствари стратегиските цели поставени уште од прогласувањето на независноста.

Дебатираме со Солза Грчева од партијата Глас за Македонија и добриот познавач на политиката Имер Селмани.


Ќе има или не попис догодина – политички договор меѓу власта и опозицијата нема, законското решение заглавено во Собрание - роковите газат.

Политичка контаминација на статистичката операција – трпи економијата. Колку може да се верува на економските параметри.

Експертите предупредуваат – политиката да ги избистри главите и да се одважи – попис мора да се спроведе. Кому и зошто му одговара земјава да ја остави без базичната статистичка операција скоро две децении?

Аргументите ќе ги соочат претставници на власта и опозицијата - Апостол Симевски, директор на Државниот завод за статистика, професор Драги Димитриевски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.


Право или пак правда киднапирана од политика - Истрагата за „Рекет“ заврши – остана отворени дилемите дали Катица Јанева е единствено виновна за крахот на СЈО? Адвокатите се жалат на постапката, дел од јавноста сомничава околу истрагата – се штити ли некој во скандалот? Случаите на СЈО се вратија во судница – ќе им се удри ли трансферот од глава на обвинетите и осомничените или на обвинителите ? Ги урива ли Зоран Верушевски темелите на сето она што е последица од “бомбите“ во државата, вклучително и предмети во кои снимките се клучни докази? Има ли преќутен договор за взаемна амнестија меѓу политичарите? Кој не сака во земјава валдеење на правото?

Во 24 анализа дебатираат универзитетската професорка Мирјана Најчевска, поранешниот пратеник Насер Зибери и адвокатот Еленко Миланов.


Што мисли за аферата „Рекет“ сега, новинарот кој го откри случајот во јавноста? Дали се открија сите тројца кои според премиерот ја уривале Владата? Дали после датумот за преговори следува битка со криминалот и корупцијата или не чека уште едни лажги со опашки?

Во 24 анализата разговараат новинарите Бранко Героски и Зоран Иванов.


Речиси 6,5 милијарди евра – пари на граѓаните и на компаниите лежат во банките – како депозити Од друга страна, вкупната кредитна изложеност изнесува 5,3 милијарди евра. И во европски рамки, но и кај нас се забележува тренд на намалување на каматите на штедењето. Дали овој пад соодветно е проследен и со намалување на каматите за кредитите? Интересен е податокот дека 40 осто од кредитите одобрени за домаќинства се концентрирани кај оние домаќинства кои располагаат со примања на на ниво или помалку од 400 евра, колку што е републичкиот просек на плата?

24 тренд анализа - Интервју со гувернерката на Народна банка Анита Ангеловска Бежоска