Економија

Новата цена на струјата натера дел од бизнисмените да отпуштаат вработени

Чуден молк од бизнисмените за новите цени на струјата и втор ден откако тие се објавени јавно, а од денеска се веќе на сила. Засега нема ниту една реакција од оние ...

Од денеска поскапува струјата

Граѓаните од денеска ќе плаќаат струја поскапа за просечни 7,4 проценти која ќе се тарифира согласно новите четири блока, кои ќе важат само за скапа ...

Над 27.000 работници не зеле плата за мај

За три години, колку што се спроведува мерката МојДДВ, Управата за јавни приходи, на сметките на корисниците на апликацијата, исплати 4,2 милјарди денари, или близу ...

ССМ на генерален штрајк пред Собранието

Со 14 столчиња и 8 жолти картони за пратениците кои не го изгласаа предлог амандманот за 2806 денари линеарно зголемување на платите , започна денеска протестот на ССМ ...

Дизелот поевтинува за 2,5 денари, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените ...

Почнува примената на блок тарифите за пресметка на струјата

Од денеска поскапува струјата и почнува да се применува новиот концепт на блок тарифи. Регулаторите уверуваат дека за 98,8 проценти од домаќинствата просечната ...

24 анализа: Како ќе изгледаат сметките за струја од први јули?

За некои домаќинства 6 до7 проценти, за некои 10 до 12, а други пак во зима ќе добиваат и над 50 проценти повисоки сметки за струја. Анализите што ги направи  ТВ 24 на ...

МЕФ: Сите земји ги очекува тешка енергетска зима и затоа мора заеднички да се борат со предизвиците

Струјата поскапе, на врата тропа уште една тешка зима. Надлежните уверуваат рестрикции за граѓаните нема да има. Најголемиот товар од новите цени ќе падне на грбот ...

Битиќи и Папандреу: Интеграцијата е единствен начин за да се создаде меѓузависност

Во рамки на Македонскиот енергетски форум - МЕФ 2022 се одржа панелот „Преиспитување на регионалната енергетска безбедност” на кој учествуваа ...

Македонски енергетски форум 2022 денеска и утре во Охрид

Тешка зима ги очекува сите земји од регионот кога е во прашање енергетиката и високата цена на гасот. Само со заедничка регионална соработка можат да се надминат ...