Економија

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Регулаторната комисија за енергетика донесе нова одлука за малопродажните цени на горивата во земјава, според која од вечерва ќе имаме поскапување на дизелот, а ...

Светска банка: 18 проценти од граѓаните живеат во сиромаштија

18 проценти од граѓаните живеат во сиромаштија, а продуктивноста на работната сила е најниска во регионот, ова го нотира Светската банка во извештајот ...

Цените на храната рушат рекорди, институциите си ја префрлаат топката

Има ли кој да ги заштити граѓаните во лудилото со растот на цените? Додека институциите си ја префрлаат топката едни на други, се излегува со попразни торби од ...

БЕГ-Производство: Немаме обврска да продолжиме со дејноста во новата грејна сезона

Балкан енерџи груп БЕГ-производство нема правен основ да располага со топланите, нема обврска да продолжи со вршење на дејноста во новата грејна сезона, ниту пак ...

Стопанска комора: Македонскиот туризам сè уште далеку од нивото пред кризата

Сите други земји ги достигнаа бројките од 2019 година во туризмот, а ние сме сè уште далеку од нивото пред кризата. Бележиме пад од 30 отсто кај странските туристи, ...

Лазов: Цената на маслото за јадење нема да расте

До март нема да има зголемување на цената на маслото за јадење - уверува првиот човек на велешката фабрика Кристал. Горан Лазов вели дека има добар откуп на ...

Се чека одлука, од каде Владата ќе се снабди со поевтина струја за фирмите?

Се чека одлука од каде Vладата ќе се снабди со поевтина струја за фирмите кои се на отворениот пазар. Иако договор со бугарија нема, власта уверува дека контактите ...

Еврото и британската фунта ноќеска на ново рекордно ниско ниво во однос на доларот

Еврото во текот на ноќта падна на ново 20-годишно најниско ниво во однос на доларот, а британската фунта на историски рекордно ниско ниво, јавија германските ...

Нафтата „Брент“ под 85 долари за прв пат од 14 јануари

Нафтата денеска продолжи да паѓа во европското тргување, при што Брент за испорака во ноември падна под 85 долари за барел, покажаа податоците од лондонската берза ...

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Шестотини илјади домаќинства и седумдесет илјади компании кои се на регулираниот пазар во државава се снабдуваат со субвенционирана струја. Ако Владата не ...