Економија

Општина Чаир распиша тендер за сувенири, украсни камења, дрвени привезоци

Општина Чаир, во време на криза, распиша тендер за сувенири, чаши, привезоци, украсни камења. објавениот тендер е за изработка на леени фигури ама само на албански ...

КСОМ: “Крпен живот“: Цените до плафон, платите исти

Додека граѓаните крпат крај со крај поради поскапувањата, зголемената инфлација, покачените цени на основните прехранбени прозиводи, а платите остануваат исти, ...

Бесими, Бектеши и Деспотовски: Нова ера во стратешките инвестиции на Владата, за прв пат целосно ќе произведуваме електричен автомобил e.GO

Владата на Република Северна Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска ...

КСОМ до владата: Итно да се одржи социјално економски совет

Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ) бара од Владата итно да се одржи седница на Социјално-економскиот совет.   Според КСОМ, ...

Ако државата не ни помогне, можно е населението да остане без леб, велат мелничарите

По лавината реакции во јавноста околу поскапувањето на лебот, мелничарите велат дека и сегашната цена не е доволно висока доколку се земат предвид сите зголемени ...

Поништен тендер, ќе се избира нов надзор за автопатите што ќе ги гради „Бехтел и Енка“

Поништен е тендерот за избор на Надзор и правен трансакциски советник за изградба на автопатите што ќе ги гради на Коридор 8 и Коридор 10- Д американско-турскиот ...

Бугарија со рекламна кампања во соседните земји за привлекување туристи

Покрената е голема рекламна кампања за Бугарија во нејзините соседни земји, со цел продолжување на летната сезона и привлекување повеќе гости во септември, изјави ...

ЦИВИТАКС: Поголеми и поширокоопфатни даноци не се за полнење буџет туку за еднаков третман на сите

Најавените „даночни реформи“, се поблиску до дефиницијата на ад-хок мерки најверојатно поттикнати од фискална нужност, но не и од желба за реформи, бидејќи не ...

Рекорден број слободни работни места во Словенија

Во Словенија во вториот квартал од годината има речиси 25.900 слободни работни места – највисока бројка откако националниот завод за статистика почна да ги ...

Помилуван директорот на Самсунг кој беше во затвор поради поткуп

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол го помилува потпретседателот на Самсунг Електроникс, Ли Јае Јонг за да помогне во надминување на „националната ...