Економија

Митрески за ТВ 24: Соларните системи во Македонија се како системи кај нас како системи се перфектно изводливи

Стопанственикот Зоран Митрески во емисијата 24 Отворено рече дека сите овие години кога бевме свесни дека имавме потреба за дополнително производство на енергија, ...

По струјата ќе има и поскапо парно, но за колку?

Скопјани не треба да стравуваа дека ќе останат со ладни радијатори оваа зима уверуваат надлежните. До крајот на септември би требало да се избере нова фирма која ...

Енергетски експерти: Во земјава се краде струја на големо

Во земјава се краде струја на големо, но тоа никого не го засега, тврди професорот по енергетика Трајко Ајтов. Покрај неинвестирањето во домашни производствени ...

Синдикатот денеска протестираше пред министерството за труд, продолжува штрајкот во јавниот сектор

Сојузот на синдикати на Македонија и денеска продолжи со штрајкот што започна на 22 јуни годинава. Овој пат празно столче и' беше оставено на министерката за труд и ...

Бесими: Со околу 190 милиони евра од ЕБОР ќе се финансираат Скопје – Блаце, ФЕ Осломеј 2 и ФЕ Битола

Со 188 милиони евра од Европската банка за обнова и развој ќе се поддржи изградбата на три многу важни инфраструктурни проекти во земјава – автопатот Скопје – ...

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Од денеска почнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Како што информира Министерството за труд и социјална ...

Одземени лиценците на БЕГ и за дистрибуција и снабдување со топлинска енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) на главна седница донесе одлуки со кои престануваат да важат одлуките за издавање на лиценца за вршење на ...

Четири блок тарифи, границите драстично зголемени новата повисока цена на струјата ќе се знае во среда

Регулаторна го скори тарфиникот, остануваат четирите блока, но значително се зголемуваат границите. Граѓаните кои ќе трошат до 210 киловат часови месечно само во ...

Синдикалците на улица од рани зори - го блокираа влезот на Скопје

Синдикалците излегоа на улици. Преку тричасовна блокада, со барање за линеарно покачување на платите во јавниот сектор за 2.806 денари, ССМ денеска ги повтрори ...

За синдикатот на клинички центар, покачувањето од 5% на платите не е прифатливо

Синдикатот на Клинички центар прифати линеарно покачување на основната нето плата од 2806 денари за сите вработени во јавното здравство на барање на Министерот за ...