Економија

Градежни активности за изградба на автопатот Прилеп – Битола на Коридор 10д

Два дена по стартот на градежната офанзива на Коридорот 8, денеска градежни работи и на автопатската делница Прилеп – Битола на Коридорот 10-д. Во мај годинава ...

Николовски: Не е дозволено трговците да се богатат на грбот на граѓаните

Не е дозволено трговците да се богатат на грбот на граѓаните - вели министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Тој повика да се почека до вторник на владина ...

Бектеши на состанок со претставници на супермаркетите, најавено ново замрзнување на цените

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе има состанок со претставници од ланците на супермаркети во врска со мерките што ќе следат во делот на ...

Државата има проблем да ги наплати даноците од големите должници

Големите должници со години успеваат да ја изиграат државата. По основ на даноци дел од компаниите  должат милионски суми а извршителите не можат присилно да ...

Бектеши: Нема веќе џентлменски договори туку конкретни одлуки за трговците

Нема веќе џентлменски договори со трговците, туку конкретни одлуки кои ќе мораат да ги почитуваат. Вака министерот за економија Крешник Бектеши ги најави новите ...

Унгарија, во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе забрани увоз на украинско жито

Унгарија во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе воведе забрана за увоз на жито од Украина доколку Европската Унија не ја продолжи забраната, која истекува ...

Бектеши: Цените ќе се замрзнуваат и се забранува акциска продажба до 30 ноември

Енормното зголемување на цените на производите го вклучија алармот кај надлежните. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека ќе се замрзнуваат цените и ...

Битиќи: Не може храната во Европа да поскапи 11, а кај нас 46 отсто, ќе се обидеме да докажеме дека има договарање цени

Најранливите категории граѓани, пред се пензионерите, примателите на социјална помош, студентите и средношколците  ќе добијат државна помош со ...

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според курсната листа на НБРСМ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.5707 денари, а на американскиот долар 57.4729 денари. Средниот курс на британската фунта ...

Бесими: Реализацијата на капитални расходи досега е за 136 отсто повисока од лани

Капиталните расходи заклучно 11 септември се остварени во износ од 26 милијарди денари или тоа е натфрлање за 136 отсто во однос на лани. Континуирано се работи на ...