Економија

ОН: Ќе биде тешко да се обезбеди храна за светското население ако не се продолжи Договорот за жито

Шефицата на Светската програма за храна (WFP) на Обединетите нации, Синди Мекејн, предупреди дека ќе биде тешко да се обезбеди храна за светското население доколку ...

Акар: Близу сме до продолжување на Договорот за извоз на жито

Близу сме до договор за продолжување на спогодбата за извоз на украинско жито, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар, соопшти неговото министерство. Од ...

Франција: Владата би можела да воведе повисоки даноци за прехранбената индустрија, профитот се остварува на грбот на граѓаните

Француската Влада би можела да употреби даночни мерки за да го намали профитот на прехранбената индустрија доколку не прифати преговори за високите цени, изјави ...

Канадска „Магна“ ги удри темелите на новата инвестиција во технолошко-индустриската развојна зона во Штип

20 проценти повисоки плати од државниот просек и нови 600 работни места ќе бидат отворени за околу една година со новата инвестиција на канадската компанија ...

Како реагираат компаниите на најавите за намалување на каматите на долговите на граѓаните и на рокот на застареност?

Поделени се мислењата кај бизнисмените околу измените кои власта ги предлага, а со кои каматата на долгот не смее да ја надмине главнината. Според едни, каматата не ...

Објавен првиот јавен повик за мерката „Бизнис план“, поддршка до 10.000 евра по корисник

Објавен е првиот јавен повик за мерката „Инвестиции во модернизација на земјоделските стопанствa“ или популарно наречена мерка „Бизнис план“ од ...

Се „крчка“ ново законско решение за намалување на каматите на долговите на граѓаните и намалување на рокот за застарување

Ново олеснување за неплаќачите на сметки. Власта во скратена постапка планира да изгласа измени на Законот за облигациони односи кои претпоставуваат намалување ...

Ново затегнување на монетарната политика, основната камата достигна 5,75%

Ново затегнување на монетрната политика. Народната банка повторно ја зголеми опсновната камата, сега за 0,25 процентни поени со што основната камата достигна ...

Сијарто најави нов нафтовод помеѓу Унгарија и Србија

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, на денешната средба во Белград со српскиот министер за внатрешна и надворешна трговија Томислав Момировиќ, најави ...

„Купи ден - помини“ - речиси 50 000 денари биле потребни едно четиричлено семејство да го преживее април

Инфлацијата си го зема данокот. Две минимални плати доволни само за храна и пијалоци. 49.384 денари му биле потребни минатиот месец на едно четиричлено семејство ...