Економија

Пензионерите продолжуваат со протести и не отстапуваат од нивните барања

  Жешка есен во најава на сите полиња во државата, сведоци сме на секојдневни протести, народот е загрижен и исплашен, како ќе се преживее годинава, но додека ...

10 години БизнисМрежа.мк Клучни информации за паметни деловни одлуки

БизнисМрежа.мк го одбележува својот 10-годишен јубилеј. Една деценија предизвици, неизвесности, успеси... Денес сме тука - на водечката позиција на пазарот за ...

Трет Скопски економски и финансиски форум

Третиот Скопски економски и финансиски форум (СЕФФ) почнува денеска, а темата е „Европа - ДА, Европа - СЕГА“. Форумот ќе го отворат премиерот Димитар ...

За 2.000 работни места во „Бехтел и Енка“ се пријавиле 360 кандидати, почна изградбата и на делницата Прилеп - Битола

Ќе има ли кој да ги гради патните коридори 8 и 10д? Дека е мал интересот за работа за конзорциумот „Бехтел и Енка“ покажува бројката на досега пријавените 360 ...

Нема да се издава нова еврообврзница, туку ќе се бара заем од Светска банка

Нова еврообврзница до крајот на годината нема да се издава, а со ново задолжување во Светска банка ќе бидат достапни средства за значајни проекти, рече премиерот ...

Бектеши на состанок со претставници на супермаркетите, од следната среда за 10 отсто пониски цени за над 50 основни прехрамбени производи

Граѓаните ќе купуваат поефтина храна од идната среда, кога педесеттина прехранбени производи ќе поефтинат за најмалку 10 проценти. Ова е договорено на денешната ...

Владата донесе одлука за забрана на акции и промоции на прехранбени и земјоделски производи во трговијата на мало

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 185 седница, на предлог на Министерството за економија, донесе одлука со која се забранува на трговците кои ...

Градежни активности за изградба на автопатот Прилеп – Битола на Коридор 10д

Два дена по стартот на градежната офанзива на Коридорот 8, денеска градежни работи и на автопатската делница Прилеп – Битола на Коридорот 10-д. Во мај годинава ...

Николовски: Не е дозволено трговците да се богатат на грбот на граѓаните

Не е дозволено трговците да се богатат на грбот на граѓаните - вели министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Тој повика да се почека до вторник на владина ...

Бектеши на состанок со претставници на супермаркетите, најавено ново замрзнување на цените

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе има состанок со претставници од ланците на супермаркети во врска со мерките што ќе следат во делот на ...