Економија

На владина седница ќе се бара повлекување на предлог законот за централата во Железара

Да се повлече предлог законот за гасната централа која грчки Митилинеос треба да ја гради во Скопје и со инвеститорот да се преговара одново, бара министерот за ...

ММФ: Руската економија се развива подобро од очекуваното

Руската економија е на позитивен пат на раст и се развива подобро од очекуваното, изјави заменик-шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Гита Гопинат. Како ...

Поскапуваат горивата

Од полноќ поскапуваат горивата од пола до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 поскапува за пола денар и ќе се продава ...

Бислимоски: Секретаријатот на ЕЗ треба да даде зелено светло за државна помош за енергетски проекти кај нас

Во време на енергетската криза не спасуваше ТЕЦ Неготино и блоковите во РЕК Битола што се стари 40 години и струја даваше ТЕ-ТО по насока од Влада за пониски цени. ...

Ангеловска-Бежоска: Западен Балкан има понизок БДП за 18 проценти поради помала вклученост на жените

Малата инволвираност на жените во општеството не значи само загуба за самите жени, туку значи загуба за целото општество. Согласно спроведена анализа на Светската ...

Бислимовски: Ако државата гради во енергетика, страв ми е од корупција

Ако можела и сакала државата до сега ќе изградела енергетски капацитети, вели претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски во ...

Рекордни цени на какаото низ светот, можно ново поскапување на чоколадото

Светските цени на какаото достигнаа нови рекорди, а причина за тоа е сушата која ги оштети посевите во Западна Африка. Цената на какаото на њујоршкиот пазар вчера ...

МЗШВ: Започнува исплатата на субвенциите за сточарско производство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира сточарите, дека започна исплатата на субвенциите за сточарско производство. Од страна на ...

Министерството за економија ќе додели ваучери за туризам од 18.000 денари за работници со ниски приходи

Министерството за економија согласно Програмата за поддршка на домашен туризам за работници со ниски приходи во 2024 година ќе доделува потврди-ваучери за одмор на ...

ССМ уште еднаш повика да се преиспита пресудата со која им се одзема синдикалната зграда

Од Сојузот на синдикатите на Македонија и денеска реагираат на пресудата од Врховниот суд за одземање на имотот со кој располагаше Синдикатот, односно ...