Економија

Бектеши: Инспекциските тимови вчера започнаа со проверки кај големите синџири на маркети

Дел од маркетите се уште не направиле пресметки како ќе се одрази намалувањето на цените на прехранбените производи на нивното работење. Првиот човек на КАМ ...

Бизнис здруженијата предупредуваат дека солидарниот данок ќе ги демотивира идните инвеститори

Бизнис секторот не се откажува од намерите да го поништи Законот за солидарен данок. Со инсистирањето за воведување на ваква давачка според претседателот на ...

Бектеши: Инспекциските тимови уште вчера започнаа со проверка кај големите ланци на маркети

Контролите на инспекторите од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), кои почнаа од вчера, ќе продолжат до крајот на ноември, а секоја недоследност која граѓаните ќе ...

Средба Бесими-Агелер: РС Македонија да продолжи по патот за полноправно членство во ЕУ, поддршка од САД за реформите на тој пат

Министерот за финансии Фатмир Бесими се сретна со амбасадорката на САД во земјава Ангела Агелер. На средбата стана збор за актуелните политикички и економски ...

Blue economy summit во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи „BLUE ECONOMY SUMMIT”, на кој се најавени воведни обраќања на евроамбасадорот Дејвид Гир, министерката за животна средина Каја Шукова и ...

Бислимоски: Одлуката за новата цена на парното ќе го зголеми бројот на корисници

Кога конечно ќе се знае која ќе биде новата цена на парното греење? Вечерва на оваа тема во Аргумент плус

Над 800 милиони евра поддршка од Светска банка, средба на Ковачевски со Бјерде во Њујорк

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска во Њујорк одржа состанок со извршната оперативна директорка на Светска банка, Ана Бјерде. Тема на дискусија беше и ...

Бизнис коморите ќе го пратат Законот за солидарност на Уставен суд

Законот за солидарност кој беше исгласан вчера во Собранието ќе заврши на Уставен суд. Бизнис коморите најавуваат дека ќе го оспорат со став дека компаниите, ...

Народна банка со ново зголемување каматните стапки

Народната банка повторно ја затегна монетарната политика со сет на повеќе мерки. Основната каматна стапка се зголеми за 0,15 процентни поени и стигна до ниво од 6,30%, ...

Од денеска „гарантирани“ пониски цени на одделни прехранбени производи, колку реално ќе се заштеди?

Околу 800 денари месечно само од четири основни прехранбени производи ќе заштеди едно четиричлено семејство, со новите гарантирани цени, кои од денеска стапуваат ...