Економија

Намалени и извозот и увозот во првите два месеца од годинава

Вкупната вредност на извозот на стоки од земјава, во периодот јануари – февруари годинава, изнесува 1 207.9 милиони евра и бележи пад од 9.9 % во однос на истиот ...

Проблеми со гасификацијата: Гасоводите се готови, се чека технички прием

Можна ли е брза реализација на гасификацијата во државата? Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денес од Штип истакна дека ресорното министерство ја ...

Синдикатите алармираат дека се злоупотребувала администрацијата на сите нивоа за учество на партиски митинзи

Вработени во јавниот сектор добивале закани дека доколку не се вклучат во предизборните активности ќе добијат отказ од работа, обвинуваат од Конфедерацијата на ...

Лани рекордна наплата на извршителите кај граѓаните поединци од 41,9 милиони евра

Ланската година 93-те регистрирани извршители добро ја сработија својата работа присино имаат наплатено нешто под 160 милиони евра конкетно 159 761 407 евра покажува ...

Истражување: 75 отсто од анализирани примероци на храна имаат штетни материи

Меѓународните организации за храна направиле истражување кое покажува дека 75отсто од промероците кои ги тестирале содржеле штетни материи. Најмогу од храната се ...

Бочварски: Пари за автопатот Кичево - Охрид има

За изградбата на автопатот Кичево-Охрид се предвидени 598 милиони евра. Досега се потрошени околу 440 милиони евра, со што остануваат уште околу 160 милиони евра од ...

ДЗР: Потрошени стотици милиони евра, а на националниот гасовод не му се гледа крајот

И после 13 години, изградбата на магистралните гасоводи не е целосно завршена и дел од нив не се ставени во употреба, а потрошени се стотици милиони евра, ...

Што се случува со странската компанија „Ван Хол“ во земјава?!

На принуден одмор се поголем дел од вработените во фабриката за автобуси Ван Хол, откако компанијата се соочува со банкрот во својата матична земја – Белгија. ...

ССМ на протест: Жолт картон за судиите во Врховен и закана за тужба во Стразбур

Започна синдикалната пролет со протестен марш од седиштето на Сојузот на синдикати на Македонија познат како Работнички дом до Врховниот суд каде се донесе ...

Нови цени на горивата, поевтинуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинството

Дизелот и Екстра лесното масло за домаќинството од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за ...