Економија

Бислимоски: РКЕ е институција која 20 години е отворена за соработка и се грижи за правата на потрошувачите

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска слави јубилеј – 20 години од почетокот со работа. Актуелниот претседател Марко Бислимоски, кој ...

И безалкохолните пијалаци со „гарантирана цена“, се очекува намалување на цените до 30 проценти и стабилизирање на инфлацијата

„Гарантираната цена“ која веќе се применува кај повеќе од 50 производи од пекарската, млечната и месната индустрија, од денеска ќе важи и за безалкохолните ...

Одбележување на Светскиот ден на туризам

Во организација на Министерството за економија денеска во Скопје ќе биде одбележан Светскиот ден на туризмот. На одбележувањето ќе се обратат државниот секретар ...

Битиќи во Вашингтон: Размената на стоки со САД бележи нагорна линија, потенцијалот на соработката ќе расте уште повеќе

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, ...

Во Македонија се уште има фирми со непријавени работници но, тие се поохрабрени па пријавуваат

Околу 10 900 извршени инспекциски надзори, од кои 1500 претставки по иницијативи на работниците за првите шест месеци од годинава. Поднесени се и 7 кривични пријави за ...

Бизнисот и владата на различни „бранови должини“ за данокот на солидарност

Четириесет милиони евра помалку од претходно планираното ќе собере државата од новиот данок на солидарност, кој вчера влезе во сила. Според министерот за финансии ...

Светска банка: Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП на Северна Македонија и Србија

Политиките насочени кон зајакнување на социјалното вклучување на ЛГБТИ заедницата би можеле да помогнат во градењето на поправедни и рамноправни општества и ...

Митреска: Резултати од монетарната политика се големата доверба во домашната валута и забавувањето на инфлацијата

Резултатите од монетарната политика што ја води Народната банка ги гледаме во забавувањето на инфлацијата, големата доверба во домашната валута, но и во умереното ...

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според курсната листа на НБРСМ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.5110 денари, а на американскиот долар 57.8491 денари. Средниот курс на британската фунта ...

Предлог одлуката за прераспределба на Буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да расправа за Предлог одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на ...