Економија

Битиќи: Очекуваме следната година инфлацијата да биде од 2 до 2,5 отсто исто како и растот на БДП

Следната година земјава ќе се врати на нормалните години на стапките на инфлација и покрај тоа што ќе биде година на закрепнување од сите економски неприлики но и ...

Вучиќ најави изградба на гасовод и кон Северна Македонија

„Ќе градиме гасна интерконекција и кон Северна Македонија. Се надевам дека и во Босна и Херцеговина ќе се договорат, да можеме да градиме гасни интерконектори ...

РКЕ: Бенефит од евтината струја граѓаните ќе имаат на почетокот на 2024, ЕВН до тогаш ќе ги сетира сите броила

Слики и видеа со броила за струја, последниве две дена ги преплавија социјалните мрежи. Граѓаните се револтирани дека и покрај најавите за евтина дневна тарифа, на ...

МТСП: Усвоен предлог Законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории на граѓани

Министерството за труд и социјална политика информира дека денес (09.12.2023), на 206 -тата седница на Влада беше усвоен текстот на Предлог Законот за финансиска ...

Бесими: Фискално одржлив и таргетиран - деветти пакет антикризни мерки за поддршка на најранливите и стопанството

“Економијата не е егзактна наука, таа е комбинација на научни елементи и уметност”, рекол таткото на модерната економија, американскиот нобеловец, Пол ...

Николовски: До крајот на годината ќе бидат исплатени субвенциите за сточарите за 2022

„Кајмакот“ го собираат трговците и откупувачите, обвинуваат сточарите. Производството на млеко во државата постојано се намалува поради ниските откупни ...

На сметките за струја ќе има нова ставка

Новата цена на струјата се „крчка“, а веќе наредната недела ќе биде соопштена од страна на Регулаторната комисија за енергетика. Првиот човек на РКЕ, Марко ...

Стапка на невработеност од 12,9%

Стапката на невработеност кај лица од 15 до 64 годишна возраст во третиот квартал од годинава изнесува 12,9% додека стапката на вработеност е 57,1 отсто. Најголем борј на ...

Во ноември инфлација од 3,1%, најголем раст кај овошјето, шеќерот, алкохолните пијалаци

По ланскиот галопирачки раст, годинава забавена инфлација. Индексот на трошоци на животот во ноември 2023 година, во однос на истиот месец лани бележи зголемување од ...

Лукаревска за ТВ 24: Специфичен ланец на нафтени компании се обиделе да го изиграат системот - да затајуваат данок

Ланец компании од нафтениот бизнис се вмешани во скандал со затајување данок. Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска за Анализа на ТВ 24 откри ...