Економија

Стапуваат во сила ограничувања на цената на руската нафта и европското ембарго

Ограничувањето на цената на руската нафта до 60 долари за барел, согласно договорот на ЕУ, Г7 и Австралија, денеска стапува во сила, како и ембаргото за увоз на руска ...

Почнуваат активности за ставање во функција на електраната ТЕЦ Неготино

АД Електрани на Северна Македонија соопшти дека ТЕЦ Неготино од изутринава ќе почне со пуштачки активности за ставање на електраната во функција на ...

Во Собранието продолжува расправата за Предлог-буџетот за 2023

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2023 година. Собраниската Комисија за ...

СДСМ: 800 милиони евра капитални инвестиции во буџетот за 2023

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година е развоен и токму затоа се ...

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична енергија во електро-енергетскиот систем. Термоелектраната ќе работи според планот за ...

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат анализите на ...

Јермак: Руската економија ќе биде уништена од ограничувањето на цената на нафтата

Економија на Русија ќе биде уништена со претстојното ограничувања на цената на руската нафта на 60 долари за барел, според договорот што го постигнаа земјите од ЕУ, ...

ЕСМ: Набавени се 3.940 mwh електрична енергија за болници, градинки училишта

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 3.940 mwh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни ...

Русија: Ние ќе продолжиме да ја продаваме нашата нафта

Кремљ утрово реагираше на одлуката на ЕУ, Г7 и Австралија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Во соопштението се наведува дека Москва ...

Г7 и Австралија ѝ се придружија на ЕУ во ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари за барел

Земјите-членки на Г7 и Австралија вчера се договорија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Одлуката уследи откако земјите-членки на ...