Зверев го претрпе најраниот пораз на Грен слем во последните четири години

Поранешниот светски рекет број 2 Александар Зверев е елиминиран во второто коло на Австралија Опен. Тој загуби од среќниот губитник Мајкл Ммо – 7:6 (1), 4:6, 3:6, 3:6.

Германецот е елиминиран од Грен слем турнирите толку рано за прв пат по Вимблдон 2019 година, каде што не победи ниту еден натпревар.

Ммо се соочи со противник од 20 најдобри по петти пат и ја освои својата втора победа.

Зверев сега на 13. место е најдобро рангираните противници што ги победил. Неговиот следен противник е Џеј Џеј Волф.

Александар Зверев се појави на вториот официјален турнир по повреда на зглобот и операција. Во 2023 година има една победа на четири натпревари.