Земјотрес со јачина од 5,5 степени ja погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според земјотресот ја погоди Австралија, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот не бил далеку од австралискиот остров Макари, на длабочина од 10 километри, пренесува Тасс.

Засега нема податоци за жртви или можна материјална штета.