Зеленски: Најжестоките судири во војната против Русија беа минатонеделните во Доњецк

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во текот на неделата најжестоките судири во војната против Русија биле концентрирани во градовите на Доњецката област, Бахмут и Соледар.

Зеленски преку својот профил на Телеграм сподели информации за најновите случувања поврзани со војната против Русија во неговата земја.

Истакнувајќи дека борбата на украинската армија против руските сили продолжува во различни делови на неговата земја, Зеленски укажа на фактот дека најжестоките судири се случија во Доњецк, особено во изминатата недела.

„Во текот на оваа недела најжестоките судири се интензивираа во Бахмут и Соледар во Донбас. Ние ги држиме нашите позиции. – рече Зеленски.

Истакнувајќи дека од САД за Украина е одобрен дополнителен пакет воена помош од околу 400 милиони долари, Зеленски рече: „Висината на пакетот е 400 милиони долари. Поточно, станува збор за оклопни возила кои навистина ни се потребни за нашиот напредок. “