Завршни зборови на судењето за насилствата пред oпштина Центар
Foto

Завршни зборови на судењето за насилствата пред oпштина Центар

Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година влегува во завршна фаза со изнесување на завршни зборови од обвинителството и одбраната.

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје прв завршен збор треба да даде Обвинителството.

Случајот го води судијата Душко Јосифовски, а застапници на обвинението се Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи.

Во „Насилство во Општина Центар” обвинети се повеќе лица, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и поранечната советничка од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и осум други лица.

Првото рочиште за предметот се одржа на 12 декември 2016 година.

0 Коментари

Остави коментари