Заврши потрагата по преживеани по земјотресот во Албанија
Foto

Заврши потрагата по преживеани по земјотресот во Албанија

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска изјави дека во земјотресот кој неделава ја погоди неговата земја загинале вкупно 50 луѓе, а над 2.000 се повредени. 

Рама информираше дека потрагата по преживеани во земјотресот официјално е завршена. Се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините.

Прелиминарните проценки се дека околу 900 згради во Драч и над 1.450 во Тирана се сериозно оштетени. 

Земјотресот од средата беше со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала.

0 Коментари

Остави коментари