Захарова: Османи избегнал атентат

Официјална Москва обвинува дека украински агенти подготвувале атентат врз шефот на дипломатијата Бујар Османи како претседавач на ОБСЕ. На 14 февруари се подготвувал терористички напад пат против претседавачот на ОБСЕ, министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи и шефот на мисијата на ОБСЕ во Молдавија, американската државјанка Кели Кејдер-Линг.

Во последен момент, Кисничан сфатил дека не може да ја разнесе поворката на ОБСЕ без да се повреди и се откажа од првичниот план. Сето тоа го признал на распит, соопшти Марија Захарова портпаролка на руското МНР.