За викендот променливо облачно, со повремен дожд и ветер

Во деновите од викенов времето ќе биде променливо облачно со локален слаб дожд, а на планините и на некои од повисоките места слаб снег. Ќе дува умерен, а долж Повардарието и во источните делови засилен ветер од северен правец (над 60 km/h), соопшти УХМР.

Минималната температура ќе се спушти до -7, а масималната дневна ќе достигне до 11 степени.

Од понеделник ќе преовладува стабилно време со ниски утрински температури до -12 степени.