Втор инцидент во Бахреин, се преврте болидот на Строл
Foto

Втор инцидент во Бахреин, се преврте болидот на Строл

Еден час по страшниот инцидент со Ромен Грожан, рестартот на трката во Бахреин донесе нов инцидент.

Возачот на Рејсинг Поинт, Ленс Строл се преврте на патеката, а неговиот болид се судри со болидот на Данил Квјат, по што се преврте, а Строл излезе неповреден. Болидот експресно беше отсранет од патеката, па трката продолжи со вклучување на сигурносниот автомобил.

На речиси идентичен на начин Квајт го предизвика и вториот инцидент со Строл преку контактот со гумите. Строл со десната задна гума, удри во предната лева на Квајт, по што се преврте. По двата инциденти, Квајт е казнет со 10 секунди.

По овој инцидент се слушнаа и неколку коментари од возачите кои останаа во трката дека не би сакале рускиот возач да им е од десна страна.

0 Коментари

Остави коментари