Во Турција е уапсен првоосомничениот за двојното убиство Љупчо Палевски - Палчо

Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен е уапсен на аеродром во Турција по меѓународната потерница која ја објави македонското МВР. по распишаната меѓународна потерница од МВР по двојното убиство на Вања Ѓорѓиевска и Панче Жежовски.

Вечерва беше уапсен 46-годишен скопјанец, кој како што соопшти обвинителството, го превезувал Палевски преку Бугарија до Турција, со што му помогнал да побегне од државата. Другите осомничени вечерва беа донесени во Кривичниот суд, каде судија на претходна постапка ќе треба да одлучи по предлогот на обвинителството за продолжување на мерката притвор.

Вечерва вонредна прес конференција, свика министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.