Во САД за 24 часа хоспитализирани повеќе од 93.000 пациенти
Foto

Во САД за 24 часа хоспитализирани повеќе од 93.000 пациенти

Највисоко ниво на дневни хоспитализации поради коронавирус беше достигнато во САД во неделата, кога 93.238 пациенти се сместени во болници.

Тој број ги надмина податоците од саботата, кога  беа хоспитализирани 91 635 лица, наведува Си-Ен-Ен.

Се претпоставува дека бројот на хоспитализирани лица е зголемен поради бројните патувања во последните денови поради Денот на благодарноста, и покрај предупредувањата од властите да се воздржат од вакви прослави.

Лекарите проценуваат дека бројот на хоспитализирани ќе се зголеми.

0 Коментари

Остави коментари