Во Етиопија 17 лица загинаа откако автобус падна во провалија

Најмалку 17 лица загинаа, а десетина се повредени во сообраќајна несреќа што се случи во западна Етиопија.

Несреќата се случила на пат помеѓу градовите Шамбу и Некемте во етиописката покраина Западна Омонија.

Локалните власти соопштија дека автобусот паднал во провалија, откако возачот изгубил контрола над возилото.

Во несреќата загинал и возачот и неговиот помошник.

Локалните медиуми јавуваат дека меѓу настраданите има и пешаци кои во моментот на несреќата се наоѓале на патот.

Според првичните информации, автобусот превезувал поголем број патници од предвидениот капацитет.