Верстапен очекува уште една возбудлива трка

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен во пресрет на неделната трка за Големата награда на Бразил очекува нови возбудувања во борбата со конкурентите за подимуот.

– Во целина, патеката „Интерлагос“ не одговара на нашата шасија. Но, во 2016 година бев во можност да завршам таму на подиумот, а минатиот викенд победив во Мексико, па можеше да се случи нешто. Борбата беше одлична, и сакам да поминам уште една возбудлива трка. Бразилските навивачи се неверојатно гласни, а трибините се наоѓаат многу блиску до стартната линија, истакнува Верстапен.

Во шампионатот во Формула 1, покрај претстојното Гран при в недела во Бразил до крајот на сезоната ќе се вози уште само една трка.

Титулата светски шампион веќе ја обезбеди Луис Хамилтон, а Верстапен во моментов е на 5. место.