Верстапен: Можам само да видам што се случува во нашиот тим, не знам што прават конкурентите

Актуелниот светски шампион во Формула 1, Макс Верстапен е фокусиран да работи на ажурирање на болидот на Ред Бул.

Лидерот во шампионатот победи на последните две трки - и покрај фактот што конкурентите успеаја значително да ја намалат разликата со австрискиот тим.

Холанѓанецот не го интересира што точно Мекларен направил за да го стигне до Ред Бул, а неговото внимание е насочено кон оптимизирање на перформансите на неговиот болид.

- Можете да сонувате сè што сакате за потенцијални нови производи од други тимови копирани од конкурентите, но на крајот тоа ќе биде само губење енергија. Лично, јас сум зафатен обидувајќи се да ги оптимизирам перформансите на мојот болид, обидувајќи се да го подобрам, разговараме за различни идеи со инженерите и се обидуваме да најдеме решенија за да останеме на врвот. И на крајот, се зависи од тоа какви нови производи ќе подготват тимовите за своите болиди. Односно, не можам да ги погледнам и да видам што подготвуваат нивните конкуренти во моментов. Можам само да контролирам што се случува во нашиот тим - и да видам какви нови производи подготвува Ред Бул, ова е работата на која сум фокусиран, рече Верстапен. 

Тој е лидер во поредокот во Формула 1 и светски шампион последните три сезони.