Верстапен испушти победа, Серхио Перез најбрз во Баку
Foto

Верстапен испушти победа, Серхио Перез најбрз во Баку

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен, доживеа несреќа на Големата награда на Азербејџан.

Во 47-от круг од трката, Холанѓанецот се заби во ѕид во финишот на трката на која беше на првото место на само четири круга до целта. По несреќата, автомобилите возеа еден круг зад безбедносното возило, по што трката беше прекината.

Грешката на Верстапен ја искористи несреќата на клупски колега од Ред Бул Серхио Перез кој на крајот победи пред Себастијан Фетел од Астон Мартин и третопласираниот Пјер Гасли од Алфа Таури.

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон направи грешка за време на рестартирањето на трката, поради што падна од 2-то на 15. место.

Бодови попладнево во Баку освоија и:

4. Шарл Леклер (Монако, Ферари)

5. Ландо Норис (Велика Британија, Мекларен)

6. Фернандо Алонсо (Шпанија, Алпски)

7. Јуки Цунода (Јапонија, АлфаТаури)

8. Карлос Саинц (Шпанија, Ферари)

9. Даниел Рикиардо (Австралија, Мекларен)

10. Кими Раиконен (Финска, Алфа Ромео).

Во Генералниот поредок води Верстапен со 105 бода, пред Хамилтон со 101. Кај конструкторите лидер е Ред Бул со 174 пред Мерцедес со 148, трет е Ферари со 94.

0 Коментари

Остави коментари