„Вагнер“ обвинува дека руски проектил го соборил авионот во кој бил Пригожин

Руската авијациска управа, соопшти дека Пригожин е еден од патниците наведени во деловниот авион Ембраер што се урна во средата вечерта.

 

Причината за падот не беше веднаш јасна, но долгогодишната расправија на Пригожин со војската и вооружениот бунт што тој го водеше во јуни би било доволен мотив за одмазда на руската држава. Медиумите поврзани со Вагнер побрзаа да сугерираат дека руски противвоздушен проектил го соборил авионот.

Но, извори блиски до него велат дека иако авионот му припаѓал, тој најчесто летал со друг авион.

Авионот се урнал во регионот Твер додека летал меѓу Москва и Санкт Петербург. На снимката објавена на интернет очигледно се гледа леталото „влече“ облак чад пред да удри во земјата и да се запали.

Авионот наводно имал број RA-02795. Авионот е под американски санкции од 2019 година поради поврзаноста со Пригожин. Беше објавено дека газдата Вагнер го користел авионот, вклучително и кратко по неговиот неуспешен пуч, кога авионот полета од Санкт Петербург за Белорусија утрото на 27 јуни.